BEOGRAD, Predsjednik Srbije Boris Tadić ocijenio je da će budžet za 2009. godinu morati da obezbijedi stabilnost, smanjenje javne potrošnje i razvoj za ekonomske oblasti koje su uslov za nove investicije, kao što je infrastruktura.
“Kroz projekciju budžeta i pomoć privredi mora biti obezbeđen maksimum održivih radnih mesta i razvoj ekonomije, kako bi se sprečila recesija, koja bi za Srbiju bila najpogubnija posledica globalne finansijske krize”, ocijenio je Tadić u intervjuu za “Politiku”.
Tadić je rekao da među partnerima vladajuće koalicije postoji diskusija, ali i saglasnost oko načina na koji se formira budžet, koji je centralno pitanje ekonomskih mjera kojim treba reagovati na svjetsku finansijsku krizu.
On je istakao da privremeno finansiranje nije političko rješenje i da država koja je na sistemu privremenog finansiranja ne šalje dobru poruku potencijalnim investitorima.
Tadić je naglasio da je 2009. godina posebno značajna za Srbiju, jer će biti neophodno da se nađu odgovori na svjetsku finansijsku krizu, kao i da se smanje troškovi države, pospješi rad u parlamentu i usvoje novi zakoni u skladu sa strategijom priključenja EU.
Govoreći o gasovodu “Južni tok” i garancijama da će on kao magistralni gasovod biti izgrađen preko teritorije Srbije, Tadić je rekao da Srbija bez finansijskih i pravnih garancija o izgradnji tog magistralnog gasovod ne može pristupiti realizaciji čitavog aranžmana.
“To je više nego očigledno i zbog toga što tako glasi odluka Skupštine Srbije, kojom je ratifikovan taj osnovni sporazum”, rekao je Tadić.
Na pitanje nije li sa stanovišta energetske bezbjednosti rizično prepuštanje naftnog i gasnog sektora drugoj državi, odnosno kompaniji, Tadić je rekao bi bilo rizično kada bi dio paketa bila i Elektroprivreda Srbije.
“Elektroprivreda je stub srpske ekonomije i moramo napraviti pažljive analize i strategiju razvoja. Smatram da bilo rizično kada bi pristupili privatizaciji Elektroprivrede u situaciji kada postojeće stanje nije zadovoljavajuće”, rekao je Tadić.
On je naveo da debata o odgovornostima, kada je riječ o platama u javnim preduzećima, mora da bude racionalna i ne smije da se pretvori u “javni linč”.
“U javnim preduzećima u kojima se zastupa javni interes mora da postoji i kontrola. To znači da direktor mora da ima veliku platu, ali ne može sam da je određuje. On mora da poštuje proncipe koje je vlada dogovorila. S druge strane, ne postoji ni jedan razlog da članovi upravnih odbora u budžetiranim preduzećima imaju velike plate, pogotovo ako su politički imenovani”, ocijenio je Tadić.