BUDVA, Podaci o ugovaranju aranžmana za narednu sezonu u Crnoj Gori i u regionu ukazuju na to da se globalna ekonomska kriza već odražava na turistička tržišta, opšta je ocjena crnogorskih turističkih uposlenika u anketi Tanjuga.
“Već je primjetno da kasni odlučivanje potencijalnih putnika za odmor van matične zemlje, što znači da će kriza uticati na turiste da se odlućuju za kraće boravke na bližim destinacijama”, rekao je za Tanjug direktor nacionalne turističke organizacije Crne Gore Saša Radović.
On je dodao da je kretanje cijena goriva nepredvidivo, dok se avio kompanije suočavaju sa velikim problemima, zbog kojih nekima prijeti i gašenje.
“U takvim okolnostima, neophodna je ozbiljna akcija na nivou države, koja uključuje dogovor oko strateškog opredjeljenja o Crnoj Gori kao turističkoj destinaciji, pogotovu kada je riječ o cijenama avio prevoza i usluga uopšte”, istakao je Radović.
Prema njegovim riječima, vlada bi morala naći rješenje da dodatno stimuliše poslovanje hotelskog sektora i rastereti ga pojedinih dadžbina, a neophodno je i više ulagati u promociju Crne Gore na međunarodnom turističkom tržištu.
Predsjednik crnogorskog turističkog udruženja Predrag Jelušic istakao je da će se globalna kriza sigurna odraziti na broj posjeta turista i turistički promet u narednoj 2009, pa čak i u 2010. godini.
“Za razliku od prošle godine u ovom periodu, kada je većina hotelijera imala potpisan ugovor sa turoperatorima za narednu sezonu, ove godine to nije slučaj, gotovo da i nema potpisanih ugovora”, izjavio je Jelušić.
On je takođe upozorio da je na nivou države potrebno pripremiti set mjera koje bi pomogle turističkoj privredi.
“Očigledno je da će se manje trošiti pa će odmori biti kraći, te da će gosti putovati na odmor na kraće destinacije”, rekao je za Tanjug poznati turistički radnik i vlasnik turističke agencije Adriatik ekspres iz Budve Branko-Diki Kaženegra.
Podsjećajući da turizam mnogo zavisi od avio prevoza, on je istakao da se mora se razmišljati o realnim cijenama letova.
“Najbitnije bi bilo da se na nivou države što prije napravi dogovor i strategija o što boljem organizovanju, jer ovako ozbiljna ekonomska kriza traži ozbiljnu akciju”, kazao je Kaženegra.
Globalna ekonomska kriza nije počela juce, ona se naslućivala i prije godinu dana i biće prisutna ne samo iduće 2009. već u pravom smislu i 2010. godine,
“Treba učiniti maksimum napora da se kriza ublaži, iako niko od turistističkih poslanika ne može da kaže ni približno kakva će biti iduća sezona”, rekao je za Tanjug Žarko Radulovic, suvlasnik hotelske kompanije Montenegro stars u Budvi koja gazduje sa hotelima Splendid i Montenegro u Bečićima i Blus Star u Budvi.
On je dodao da kupci turistickih kapaciteta još čekaju i ne znaju koliko da kupe, pa je to razloga što će malo ko od hotelijera prije februara iduće godine znati kakva će biti posjeta u narednoj turističkoj sezoni.
“Iduće godine imaćemo velike turbulencije pogotovo u hotelima sa tri i četiri zvjezdice i njihovi vlasnici moraju napraviti dobre strategije kako bi preživjeli”, ocijenio je Radulović.
On je istakao da su u crnogorskom turističkom udruženju, zajedno sa Ministarstvom turizma, formirali dvije komisije koje će tražiti najbolja rješenja, koristeći unutrašnje rezerve.