ŽENEVA, Jedno od osmoro djece u zemljama u razvoju ne pohađa osnovnu školu, navodi se u novom izvještaju UN, u kome se jasno stavlja do znanja da plan koji je zadat u milenijumskim ciljevima UN neće biti ispunjen do 2015. godine.
U dokumentu koji je sastavio UNESKO navodi se da djevojčice čine 55 odsto od 75 miliona djece u zemljama u razvoju koja ne pohađaju osnovnu školu.
U podsaharskom području u školu ne ide jedna trećina djece, uprkos napretku u zemljama poput Tanzanije i Etiopije.
UNESKO navodi da se ovi podaci odnose na skoro polovinu svjetskog stanovništva, ali da Nigerija, najmnogoljudnija afrička zemlja, ima udio od jedne devetine u ukupnim statistikama.
Prema sadašnjim projekcijama, 2015. godine u siromašnim zemljama živjeće najmanje 29 miliona djece koja neće ići u školu, a najlošija situacija biće i Nigeriji i Pakistanu.
Agencija UN sa sjedištem u Parizu smatra da je ovakvo stanje rezultat političke ravnodušnosti vlada zemalja u razvoju i nespremnosti bogatih država da ispune svoja obećanja.
“Djeca u Velikoj Britaniji ili Francuskoj imaju veću šansu da upišu fakultet, nego što djeca u Nigeriji imaju da završe osnovnu školu”, zaključuje se u izvještaju UNESKO-a.