SARAJEVO, Ekonomsko-finansijska kriza može pružiti priliku BiH da ubrza reforme, koje se, prije svega, odnose na fiskalne mjere i strukturalne reforme, izjavio je zamjenik direktora Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ Muriljo Portugal.
On je danas u Sarajevu ocijenio da je BiH tokom proteklih nekoliko godina imala dobar ekonomski učinak, visoku stopu ekonomskog rasta, nisku inflaciju, kao i značajnu fiskalnu disciplinu koju je osiguravao sistem valutnog odbora.
Portugal je istakao da je, kada je riječ o strukturalnim reformama, postignut određeni napredak kod privatizacije i efikasnosti javne potrošnje.
“Ovo bi bio dobar trenutak da se preduzmu dalji koraci na provođenju tih strukturalnih reformi”, istakao je Portugal i dodao da one uključuju i fiskalne strukturalne reforme koje se konkretno tiču socijalnih transfera koji nisu zasnovani na socijalnom osiguranju.
Portugal je kao jedno od značajnih dostugnuća u fiskalnom aspektu izdvojio donošenje Zakona o fiskalnom savjetu.
“Vjerujem da će njegovo uspostavljanje donijeti jedan novi kvalitet u fiskalnoj situaciji u BiH. Bilo bi izuzetno važno da se budžeti usvoje prije 31. decembra što bi značilo jedan novi konkretan kvalitet i istinsku naznaku da je fiskalni savjet važan za održavanje fiskalne stabilnosti i provođenje fiskalnih politika”, rekao je Portugal.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić izjavio je da BiH prvi put ima situaciju da do 31. decembra može imati usvojene budžete na državnom i entitetskim nivoima, kao i u distriktu Brčko, što je ocijenio kao veoma dobro.
On je naglasio da je pri projekciji budžeta bio prisutan restriktivan pristup s obzirom na indirektne posljedice koje će globalna ekonomsko-finansijska kriza imati u znaku smanjenja stope ekonomskog rasta.
“Ovim prilikom upoznali smo predstavnike MMF-a sa mjerama koje smo preduzeli da bismo osigurali neopohodno povjerenje između građana i komercijalnih banaka u BiH”, rekao je Špirić poslije razgovora sa delegacijom MMF-a.
Špirić je podsjetio da su Savjet ministara BiH i Fiskalni savjet BiH predložili da se nivo osiguranog depozita poveća sa 7.500 KM na 20.000 KM, što je Predstavnički dom parlamenta BiH prihvatio.
“Centralna banka BiH je smanjila stopu obaveznih rezervi sa 18 na 14 odsto kod komercijalnih banaka što je za rezultat dalo da i građani koji su podigli svoje štedne uloge vraćaju te uloge u depozitni sistem poslovnih banaka BiH i mislimo da je to dobro”, napomenuo je Špirić.
On je podsjetio da je BiH u protekle tri godine bilježila stabilnu stopu ekonomskog rasta iznad šest odsto, rast plata, zaposlenosti i deviznih rezervi, te dodao da je imala i veliki spoljnotrgovinski deficit.
“Dobio sam obećanje da će Monitoring tim MMF-a posjetiti BiH i pomoći nam u jednom konsultantskom smislu da upravljamo krizom”, rekao je Špirić i istakao da je dosadašnja saradnja sa MMF-om bila odlična u savjetodavnom i tehničkom smislu.