VAŠINGTON, Novoizabrani američki predsjednik Barak Obama će, u okviru strategije za oporavak nacionalne ekonomije, možda morati da odloži sprovođenje u djelo izbornog obećanja o vraćanju poreza za imućnije Amerikance na pređašnji, viši nivo.
Poreska sniženja koja je uveo odlazeći predsjednik Džordž Buš, u okviru kojih je najviša stopa poreza na lični prihod umanjena na 35 odsto, ističu krajem 2010. Porezi bi tada trebalo da se vrate na nivo iz 2001. godine, kada je najviša stopa poreza na lični prihod bila 39,6 odsto.
Obama se, tokom izborne kampanje, založio za smanjenje poreza za građane koji se ubrajaju u srednju klasu, ali i za to da, kao balans tome, najbogatiji Amerikanci plaćaju veći porez, podsjeća Rojters.
Iz savjetničkog ekonomskog tima budućeg predsjednika se, međutim, nagovještava da Obama možda neće biti spreman da uvodi dodatna poreska opterećenja u vrijeme duboke ekonomske i finansijske krize, uprkos sve većem nacionalnom dugu i izgledima da SAD zabilježe rekordno visok budžetski deficit.
Dejvid Ekselrod, Obamin saradnik u predsjedničkoj kampanji i budući viši savjetnik Bijele kuće, izjavio je da je, u okviru razmatranja poreske politike, najvažnije da se donese program oporavka ekonomije.
“Glavna stvar baš sada je da se donese paket ekonomskog oporavka, da se srednjoj klasi obezbjedi gotovina, da ti projekti zažive, da Amerika ponovo radi”, rekao je Ekselrod, naglasivši da će se buduća administracija upravo na to usredsrediti kada, u januaru, uđe u Bijelu kuću.