SARAJEVO, U BiH ne postoje zvanični statistički podaci koji bi potvrdili ili negirali da je naša država zapala u recesiju, kako je to ustvrdio ministar finansija FBiH Vjekoslav Bevanda, pa se stoga može govoriti samo o procjenama, ukazuju ekonomski analitičari.
Recesija je definisana kao pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) dva tromjesečja zaredom, a statistički zavodi u BiH ne prate kvartalna, već samo godišnja kretanja BDP-a.
“BDP obračunavamo na godišnjem nivou, jer nemamo indikatore koji bi se koristili za kvartalni izračun. Za to će nam biti potrebno još vremena”, rekla je Dijana Mlikota, pomoćnik direktora za nacionalne račune u Agenciji za statistiku BiH.
Ekonomski analitičari stoga ukazuju na apsurdnu situaciju da će javnost tek u drugoj polovini iduće godine, periodu u kojem statistički zavodi objavljuju BDP za cijelu proteklu godinu, znati da li smo ove godine zapali u recesiju.
“U BiH se može samo procjenjivati da li postoji recesija kroz analizu drugih dostupnih parametara, ali niko ne može tvrditi da je njegova procjena 100 odsto tačna”, naglasio je Goran Radivojac, profesor na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci.
Za razliku od Bevande, koji vjeruje da je BiH u recesiji, većina ekonomista smatra da je naša zemlja u fazi usporavanja rasta, ali ne i recesije.
Akademik Muris Čičić ističe da nije primjereno ministru da daje ocjene bez utemeljenja u realnim pokazateljima.
“Da bi se moglo govoriti o recesiji, potrebno je da BDP bude dva kvartala u minusu. Sumnjam da je takva situacija kod nas. Recesija će svakako doći, a možemo je očekivati u prvom polugodištu 2009. godine”, kaže Čičić.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Azra Hadžiahmetović smatra da ulazimo u fazu usporavanja privrednog rasta zbog stanja u ekonomijama zemalja koje su naši najveći spoljnotrgovinski partneri, kao i zbog efekta prelijevanja krize iz zemalja evrozone.
“Može se očekivati da će recesija koja zahvata druge zemlje uticati i na nas”, kazala je Hadžihametovićeva.
Milan Lovrić, predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, ocjenjuje da se posljedice globalne krize ne osjećaju u BiH u tolikoj mjeri kao u njenom epicentru, ali da smo žrtva u drugom talasu.
“Naša ekonomija je slaba i ova kriza nam donosi dodatne teškoće. Rast će biti usporen s obzirom na to da slijedi spiralni efekat koji će biti izazvan rastom kamatnih stopa, smanjenjem proizvodnje i plaća. Usljed toga doći će do pada potrošnje, a to će onemogućiti plasman druge robe”, ističe Lovrić i dodaje da neke industrije, poput proizvodnje auto-dijelova, već trpe.
Usporavanje rasta već se osjeća u ovom mjesecu kroz pad privrednih aktivnosti, tvrdi ekspert Duljko Hasić.
“Bilježimo blaži pad u vanjskotrgovinskoj razmjeni i nešto sporiji rast izvoza”, naglašava Hasić i dodaje da će se kriza sve drastičnije osjećati, te donijeti gubitak radnih mjesta, pad životnog standarda, a nisu isključeni ni socijalni nemiri.Nezavisne novine