BANJALUKA, Globalna finansijska kriza dovela je do povlačenja finansijskih institucija iz trgovine berzanskim robama, a to se odrazilo i na obim trgovine električnom energijom i prouzrokovalo pad cijene struje na zapadnoevropskom tržištu.
Strahovi investitora su trenutno opravdani, pogotovo ako ih prate komercijalne banke. Međutim, za EFT Grupaciju ovo je možda i povoljan trenutak, kaže direktor Sektora za komunikacije EFT Grupe, Nenad Savić .
– Naš glavni izvor finansiranja jesu međunarodne finansijske institucije kao što su EBRD, EIB i kreditne agencije, koje ne raspolažu privatnim sredstvima i zato su manje pogođene krizom. Nama čak odgovara činjenica da su cijene građevinskih sirovina, prije svega gvožđa, pale. Prema nekim analizama, cijene materijala potrebnih za gradnju termoelektrana u posljednjih nekoliko mjeseci smanjene su za 30 odsto. Mi smo pred potpisivanjem ugovora s dobavljačem opreme za TE Stanari po principu ključ u ruke i to u prilično zgodnom trenutku – kaže Savić.
Od preuzimanja rudnika Stanari, do danas, u razvoj tog rudarsko-energetskog kompleksa EFT Grupa uložila je više od 70 miliona maraka.
– Postojeća mehanizacija u potpunosti je sanirana, kupljeni su najmodernija mašinerija i kompjuterska oprema što je omogućilo rekordne rezultate u iskopavanju uglja i uvođenje ISO standarda u radu i zaštiti životne sredine. Dobili smo sve neophodne dozvole za izgradnju nove termoelektrane, a na projektu je u domenu tehničkih, ekoloških, finansijskih i pravnih poslova angažovano jedanaest renomiranih konsultanata iz šest zemalja – navodi Savić.
Radovi na pripremi platoa na kojem će se graditi buduća termoelektrana uveliko su u toku.
– Nedavno smo raspisali dva međunarodna tendera za nabavku nove opreme u rudniku, koja će omogućiti otkopavanje preko tri miliona tona uglja godišnje – kaže Savić. EFT je u završnoj fazi pregovora s potencijalnim generalnim izvođačem radova za izgradnju termoelektrane, a pregovara i s EBRD-om o učešću u finansiranju projekta.Fokus