ČIKAGO, Barak Obama je najavio da će se Sjedinjene Američke Države “energično uključiti” u razgovore o klimatskim promjenama kad on postane predsjednik, a takođe je obećao da će raditi na značajnom smanjenju emisije štetnih gasova do 2020, uprkos finansijskoj krizi.
Novoizabrani predsjednik SAD, koji je dosad često kritikovao stav administracije Džordža Buša prema globalnom zagrevanju, ponovio je svoj plan da uvede primjenu sistema za trgovanje dozvolama za emisiju ugljen-dioksida (CO2), koji bi ograničio emisiju velikih industrija, prenosi Rojters.
Obama je u utorak u video poruci upućenoj učesnicima samita o globalnom zagrijavanju u Los Anđelesu, kojem su prisustvovali guverneri američkih saveznih država i predstavnici stranih zemalja, izjavio da će uspostaviti “stroge godišnje ciljeve koji će omogućiti da do 2020. svedemo emisiju ugljen-dioksida na nivo iz 1990, kao i da je do 2050. smanjimo za dodatnih 80 odsto.”
“Moj mandat će predstavljati novo poglavlje kad je riječ o vodećoj ulozi SAD u borbi protiv klimatskih promjena, što će ojačati našu bezbijednost i usput stvoriti milione novih radnih mjesta”, rekao je budući prvi čovjek Amerike.
On je ranije naveo da će njegov plan za ulaganje 15 milijardi dolara godišnje u solarnu, eolsku, kao i druge obnovljive vrste energije smanjiti zavisnost SAD od uvozne nafte i povećati nacionalnu bezbijednost, istovremeno pomažući planeti.
“To će nam takođe pomoći da transformišemo industriju i spasimo zemlju iz ove finansijske krize”, istakao je Obama, navodeći često pominjanu procjenu da bi u “čistoj industriji” moglo da bude otovoreno pet miliona novih radnih mjesta.
Budući američki predsjednik je rekao i da neće prisustvovati pregovorima o klimatskim promjenama u organizaciji Ujedinjenih nacija, koje će se održati u Poljskoj u decembru, pošto će aktuelni predsjednik Džordž Buš tada i dalje biti na vlasti.
Obama je, međutim, poslao poruku stranim delegatima koji su se godinama borili sa predstavnicima Bušove administracije oko ciljeva za smanjenje emisije štetnih gasova.
“Kad ja preuzmem vlast, možete da budete sigurni da će se SAD ponovo aktivno uključiti u pregovore”, rekao je on.
Evropske države već godinama pokušavaju da navedu SAD da pokažu više inicijative na polju borbe protiv klimatskih promjena, kako bi tim naporima mogle da se pridruže Kina i Indija, zemlje u razvoju čija emisija ugljen-dioksida polako premašuje emisiju razvijenog svijeta.