MOSKVA, Ruske devizne rezerve smanjene su tokom oktobra i septembra za 97,6 milijardi dolara, uglavnom zbog obimnih intervencija na valutnom tržištu, u cilju održavanja kursa rublje, objavljeno je juče u Moskvi.
Podaci Centralne banke Rusije (CBR) pokazuju da su devizne rezerve zemlje opale, zaključno sa 7. novembrom, na 475,4 milijarde dolara, prenosi agencija Prajm-Tas.
Rusija je i dalje, uprkos snažnom padu spoljnih rezervi u periodu septembar – oktobar, na trećem mjestu na svjetskoj rang listi najvećih vlasnika deviznih rezervi, iza Kine, čije rezerve se procjenjuju na oko dvije hiljade milijardi dolara i Japana sa upala nižim deviznim rezervama.
Ruske devizne rezerve su od početka avgusta, kada su bile na rekordnom nivou od gotovo 600 miljardi dolara, opale za 123 milijarde dolara.
Svjetska banka (SB) predviđa, u najnovijem izvještaju o ruskoj privredi, da bi rezerve CBR mogle dogodine da opadnu na svega sto milijardi dolara, što je šest puta niže od avugustovskog rekorda.
Ekonomisti SB procjenjuju da će Rusija najveći dio vlastitih deviznih rezervi tokom naredne godine utrošiti za realizaciju ranije objavljenih vladinih mjera koje su usmjerene na stabilizaciju domaćeg finansijskog tržišta.
Stručnjaci SB tvrde da Rusija mora raspolagati deviznim rezervama, u cilju osiguranja trajne stabilnosti njene ekonomije, od najmanje 350 milijardi dolara.
Dnevnik “Izvestija” juče ističe da su se devizne rezerve zemlje najviše “istanjile” zbog obimnih intervencija CBR u cilju očuvanja kursa domaće valute – rublje.
CBR je, kako navodi “Izvestija”, potrošila tokom navedenog razdoblja oko 57,5 milijardi dolara da bi spriječila osetniju pad i devalvaciju rublje prema dolaru i nekim drugim jakim svjetskim valutama.
Dolar trenutno vrijedi približno 27,43 do 27,47 rubalja i ojačao je tokom minula dva i po mjeseca više od 15 odsto.
Evro, međutim, kotira oko 34,6 rubalja i oslabio je, tokom istog perioda, oko četiri do pet odsto u odnosu na nivo koji je važio sredinom ljeta.
Prema objašnjenju eksperata CBR, oštar pad ruskih deviznih rezervi uslijedio je ponajviše zbog rasta kursa američke i britanske valute sterlinga prema rublji. Samo po tom osnovu, spoljne rezerve su smanjene za nešto više od 30 milijardi dolara.
Šef CBR Sergej Ignjatjev je saopštio da je deo rezervi, u vrijednosti od 14 milijardi dolara, razmešten i na račune ruske Banke za razvoj (Vnješkombank).
Ignjatjev je takođe saopštio da je 1. novembra 45 odsto ruskih deviznih rezervi bilo iskazano u dolarima, 44odsto u evrima, deset odsto u funtama sterlinga, a nešto više od jedan odsto u japanskoj novčanoj jedinici – jenu.