PARIZ, Grupa naučnika s francuskog Instituta za zdravlje i medicinska istraživanja (Inserm) ustanovila je da elektrostimulacija mozga može da bude efikasna u lječenju i najtežih oblika opsesivno-kompulsivnih poremećaja (OKP), hronične anksioznosti.
Istraživanje je sprovedeno na 16 pacijenata i u njega je bilo uključeno više od 100 zdravstvenih radnika, prije svega psihijatara, neurologa i neurohiruga.
Pacijentima su ugrađene dvije elektrode povezane s uređajem za stimulaciju mozga (“neurološki pejsmeker”) smještenim ispod kože koji emituje električne impulse čija je funkcija da mjenjaju “poremećene” signale koje šalje mozak.
Osam pacijenata je naizmenično bilo podvrgnuto prvo aktivnoj, pa onda placebo (lažnoj) stimulaciji mozga, dok je kod drugih proces bio obrnut.
Ni ljekari, ni pacijenti nisu znali koji je period stimulacije “na snazi”.
Nakon tromjesečne stimulacije, mozak sedam od 10 pacijenata je reagovao na terapiju i njihovo zdravstveno stanje se poboljšalo uz nestanak u prosjeku 25 odsto simptoma bolesti.
Sada je, kako su istakli naučnici, potrebno duži vremenski period pratiti zdravstveno stanje tih pacijenata, kako bi mogli da budu potvrđeni rezultati istraživanja.