BANJALUKA, Iako je od juče, prema preporuci Udruženja vlasnika benzinskih pumpi RS, cijene goriva na pumpama trebalo da budu manja za deset pfeniga, odnosno da litra evrodizela košta 1,89 maraka, a bezolovnog benzina i supera 1,69 maraka, pojedini trgovci nisu ispoštovali ove preporuke.
Tako juče na pumpama u Banjoj Luci cijene naftnih derivata iznose i do pet pfeniga više od preporučene cijene.
Predsjednik Udruženja vlasnika benzinskih pumpi u RS, Vojin Mitrović, podsjeća da se radi samo o preporuci i da Udruženje nema mogućnost da natjera pumpaše da smanje cijene.
– Naše odluke nisu obavezujuće, jer nisu propisane nikakvim zakonom. Na pojedinim pumpama cijene goriva su veće od preporučene uglavnom zbog nabavne cijene, a često se dešava da pumpe imaju zalihe goriva kupljene po većim cijenama. Dok njih ne potroše ne mogu ni smanjiti cijene, a to može da potraje najviše pet do šest dana – objasnio je Mitrović.
Formiranje cijena goriva jeste slobodno, a nepisano pravilo jeste da marža vlasnika pumpi iznosi do deset odsto. Mitrović pravda naftaše, čija marža ide i do 12 odsto, time što je zarada na naftu i naftne derivate, kako tvrdi, mnogo manja u odnosu na, na primjer, hljeb, lijekove i druge proizvode.
Vlasnici pumpi nastavljaju politiku prisutnu posljednjih šest mjeseci prema kojoj drastičan pad cijena nafte na svjetskom tržištu ne prate smanjenjem cijena goriva, tvrdi sekretar Udruženja potrošača RS, Dragovan Petrović, ističući da se naftaši ponašaju monopolski, jer im situacija na tržištu to i omogućuje. Jedino rješenje Petrović vidi u uspostavljanju pravne regulative na nivou RS i BiH koja bi formulisala način formiranja cijena u ovoj oblasti.
– Prema izjavama vlasnika pumpi, oni nemaju zalihe nafte duže od sedam dana, jer nemaju smještajne kapacitete. Znači, njihov koeficijent obrtaja na nivou godine je oko 50. Pomnožite koeficijent sa maržom i dobićete ogromnu cifru koja ilustruje ogroman kapital njihovog obrta u toku godine – objasnio je Petrović.
Zbog slobodnog formiranja cijena nafte i naftnih prerađevina, Republički tržišni inspektorat ne može kontrolisati njihovu visinu, već jedino, prema riječima glavnog tržišnog inspektora RS, Borke Surtov, primjenu propisa. Marže su neograničene i Inspektorat ne može ništa učiniti po tom pitanju, kaže ona. Ipak, logično bi bilo, smatra Surtov, da ako dolazi do pada cijena nafte na svjetskom tržištu, i cijene kod nas budu manje. Fokus
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Sve što je logično kod nas je nenormalno , i ova vlada sa Milom na čelu neće logično da radi . Najbolji je primjer prodaja rudnika nemetala Stanari grupi EFT i govoriti da je posao decenije , a mali akcionari ostali bez akcija i bez imovine. Ovo je idealan primjer kako netreba raditi.