MOSKVA, Ruska kompanija “Gasprom” ne smatra da je projekat izgradnje gasovoda “Nabuko”, kojim će se gas dopremati iz srednje Azije u Evropu, zaobilazeći Rusiju, konkurent projektu “Južni tok”, rekao je juče zvanični predstavnik “Gasproma” Sergej Kuprijanov.
“Ne smatramo da je ‘Nabuko’ konkurent ‘Južnom toku’. Za nas je ‘Južni tok’ instrument za dopremanje naših gasnih resursa potrošačima u Evropi”, izjavio je Kuprijanov radiostanici “Eho Moskvi”.
On je dodao da, kad je riječ o “Nabuku”, “postoji nekoliko zemalja koje bi htjele da se bave tranzitom gasa, ali ne znaju kako i ko to da radi”.
Projekat “Južni tok” predviđa izgradnju morske dionice gasovoda po dnu Crnog mora od kompresorske stanice “Beregovaja” na ruskoj obali do obale Bugarske, u ukupnoj dužini od oko 900 kilometara i projektovanog kapaciteta od 31 milijarde kubnih metara godišnje. Uvođenje morske dionice u eksploataciju predviđeno je za 2013. godinu, prenosi agencija Prajm-Tas.
Za izgradnju kopnene dionice od Bugarske razmatra se nekoliko varijanti, s tim, kako je ranije u “Gaspromu” najavljeno, da završna dionica prođe kroz Sloveniju i Austriju.
“Gasprom” i italijanska kompanija ENI su 23. juna 2007. potpisali memorandum o razumjevanju koji se tiče realizacije izgradnje “Južnog toka”. U januaru ove godine je registrovana zajednička kompanija “Saut strim” (South Stream AG), u pođednakom vlasništvu “Gasproma” i ENI.
Predsednik uprave “Gasproma” Aleksej Miler je, kako podsjeća Prajm-Tas, u januaru obećao da će prve količine gasa “Južnim tokom” poteći 2013. i od tada je taj rok stalno ocijenjivao “realnim”.
Početkom oktobra je, međutim, ruski dnevnik “Vedomosti” objavio da je u “Gaspromovom” “Generalnom planu razvoja gasnog sektora do 2030” navedeno da je puštanje “Južnog toka” u eksploataciju pomjereno za najmanje dvije godine i da su periodi etapnog uvođenja gasovoda predviđeni za 2015-2024.
U tom dokumenti je prvi put naveden tačan projektovani kapacitet gasovoda od 31 milijarde kubnih metara godišnje.
Procjena vrijednosti projekta se ne navodi u dokumentu, mada je koncern ranije procjenio vrijednost morske dionice na 10 milijardi dolara. Kopnena ieonica bi trebalo da košta još toliko, izjavio je u septembru Paolo Skaroni, direktor italijanske kompanije “Eni”, kojoj pripada polovina projekta.
Svaka godina kašnjenja, pri nastavku rasta cijena metala i inflacije, može uvećati predračunsku vrijednost projekta za pet do 10 odsto, procjenio je analitičar kompanije “Aton-lajn” Vjačeslav Bunjkov.
Prvobitni rokovi izgradnje, koja još nije ni počela, bili su nerealni, smatra analitičar “Moskovske banke” Vladimir Vedenjejev koji računa da bi, s obzirom na razmjere projekta, izgradnja trebalo da traje pet do sedam godina.
“Gasprom” treba još da izgradi oko 2.400 kilometara gasovoda preko teritorije Rusije, da bi pustio u eksploataciju “Južni tok”, ukazano je u dokumentu, ali nije navedeno od kojih nalazišta.
Raniji planovi puštanja “Južnog toka” poklapali su se sa rokom konkurentskog gasovoda “Nabuko” u dužini od 3.300 kilometara, kojim bi u Evropsku uniju godišnje trebalo da se transportuje 26 do 32 milijarde kubnih metara gasa iz srednje Azije, Azerbejdzana i Irana, zaobilazeći teritoriju Rusije.
Završetak izgradnje tog gasovoda je planiran za 2013, a predviđena vrijednost projekta je 7,9 milijardi evra.