VAŠINGTON, Svetski lideri, okupljeni na samitu 20 industrijski najrazvijenijih zemalja i država sa ekonomijama u usponu, složili su se da rade na postizanju napretka u dugotrajnim pregovorima o liberalizaciji svjetske trgovine, u okviru tzv. Doha runde, i obećali da neće stvarati nove trgovinske barijere u narednih 12 mjeseci.
“Odlučni smo da uložimo napore i vidimo da li do kraja decembra možemo da pronađemo puteve za zaključenje Dohe”, izjavio je američki predsjednik Džordž Buš, aludirajući, kako je naveo Rojters, na politički osjetljiva pitanja državnih subvencija u poljoprivredi i uvoznih carina na poljoprivredne i industrijske proizvode.
Lideri i razvijenih, i zemalja u usponu, koji su učestvovali na okončanom samitu u Vašingtonu, naglasili su ulogu koju bi runda pregovora, koja već sedam godina traje u okviru Svjetske trgovinske organizacije (STO), mogla da ima u obnavljanju ekonomskog rasta, ugroženog najgorom finansijskom krizom od vremena Velike depresije, 30-tih godina prošlog vijeka.
Šef STO Paskal Lami je izjavio da su svjetski lideri “dali toliko potreban podsticaj pregovorima u okviru Doha runde”, ali da njihova verbalna podrška treba da bude praćena “akcijom za pregovaračkim stolom u Ženevi”.
Indijski premijer Manmohan Sing i brazilski predsjednik Luiz Injacio Lula da Silva, predstavnici zemalja u usponu, ocjenili su da bi uspješno okončanje multilateralnih trgovinskih pregovora bilo “važan korak u izgradnji povjerenja”.
Rojters podsjeća da su pregovori o svjetskoj trgovini zapadali iz krize u krizu od otvaranja, novembra 2001. u glavnom gradu Katara, po kome i nose ime.
U izjavi na kraju skupa, lideri G20 su se saglasili da pronađu modalitete za postizanje dogovora u narednih osam nedjelja i naglasili da su spremni da pomognu svojim ministrima trgovine da postignu taj cilj.
Oni su se takode obavezali da se u sljedećih godinu dana uzdrže od “podizanja novih barijera investicijama ili trgovini robom i uslugama, nametanja novih eksportnih restrikcija ili preduzimanja mjera za stimulisanje izvoza koje bi bile u neskladu sa pravilima STO”.
Od takvih poteza bi patile sve zemlje, ali “moramo imati na umu da bi zemlje sa privredama u usponi bile najveće žrtve protekcionizma”, izjavio je južnokorejski predsjednik Li Mjung-bak.
Prethodna runda razgovora u okviru STO, u julu, bila je veoma blizu postizanja pomaka, podsjeća Rojters, ali je uspjeh izostao pošto su se SAD sukobile sa Indijom i Kinom oko “specijalnog zaštitnog mehanizma” koji bi štitio farmere iz siromašnih zemalja od rastućeg uvoza poljoprivrednih proizvoda iz zemalja koje subvencionišu poljoprivredu.