BANJALUKA, Zahtjevi Republičkog odbora Sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije i Republičkog odbora Sindikata radnika građevinarstva i stambeno-komunalnih djelatnosti Republike Srpske (RS), koji se odnose na korekciju platnih koeficijenata i povećanje najniže cijene rada u ovim djelatnostima na 175 KM, odnosno 160 KM, trenutno su nerealni zbog ekonomske krize prisutne u RS i okruženju, ocijenio je predsjednik Udruženja privatnih poslodavaca RS Vinko Perić.
On je u izjavi Srni istakao da se slaže da su plate radnika male, ali smatra da bi radnici i poslodavci trebalo tješnje da sarađuju radi boljeg poslovanja poslodavaca, koje bi onda i radnicima omogućilo veće plate.
“Poslodavci i radnici zajedno bi trebali vršiti pritisak na Vladu RS da stvori povoljnije uslove za razvoj privrede, jer je ona motor razvoja RS”, rekao je Perić.
Perić je ocijenio da je trenutna situacija za većinu poslodavaca u RS veoma teška, dodavši da će dosta njih zbog uvođenja fiskalnih kasa morati da zatvori svoja preduzeća.
Republički odbor Sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije RS najavio je juče da će u pregovorima sa predstavnicima Udruženja poslodavaca RS tražiti da dođe do korekcije platnih koeficijenata i da se najniža cijena rada u ovim djelatnostima poveća na 175 KM.
Sindikalci će zahtijevati korekciju najniže cijene rada i donjih platnih koeficijenata za najmanje 0,5 odsto, jer trenutna prosječna plata u poljoprivredi iznosi 550 KM, a u prehrambenoj industriji iznosi ispod tog iznosa, što čini trećinu sindikalne potrošačke korpe u RS koja iznosi 1.600 KM.
Republički odbor Sindikata radnika građevinarstva i stambeno-komunalnih djelatnosti RS zahtijevaće da najniža cijena rada u ovim djelatnostima u idućoj godini bude povećana za 30 odsto, odnosno sa sadašnjih 125 na 160 KM.
Prosječna plata radnika zaposlenih u građevinarstvu u RS iznosi 570 KM, a komunalaca 600 KM.