BANJALUKA , Potrošači mogu očekivati pojeftinjenje za pet do šest feninga po vekni hljeba u narednom periodu, rekao predsjednik Udruženja pekara Republike Srpske Saša Trivić.
Cijena pšenice od početka žetve do sada u RS niža je za oko 20 odsto, a cijena nafte za 70 odsto.
– Iako je cijena brašna pala na 62 feninga, na proizvođačima je da procijene ima li tu prostora za sniženje cijene hljeba. Kod nekih će vjerovatno pojeftiniti, u zavisnosti od toga koji je proizvod i koji proizvođač – rekao je Trivić.
On je dodao da se cijene slobodno formiraju i čim prvi pekar snizi cijene, vjerovatno će ga i drugi pratiti.
– To pojeftinjenje neće biti veliko zato što je pšenica 70 odsto skuplja nego prošle godine – rekao je Trivić.
Predsjednik Udruženja mlinara RS Zoran Kos je rekao da bi početkom sljedeće sedmice, trebalo očekivati pad cijena brašna.
– Kod nas će vjerovatno početkom naredne sedmice doći do pojeftinjenja brašna za dva feninga po kilogramu, s obzirom na to da je trenutna cijena pšenice u Mađarskoj između 140 i 150 evra po toni – istakao je Kos.
Predsjednik Saveza potrošača RS Dragovan Petrović ističe da je potrebno da se ovo pitanje reguliše na nivou BiH kako bi potrošači bili zaštićeni.
– Pekari ignorišu sva pojeftinjenja, jer se teško odreći velike zarade, ali činjenica jeste da oni ništa protivzakonito ne rade, jer je tržište tako organizovano da im to omogućava – rekao je Petrović.
On je dodao da su cijene žitarica bitno pale i otprilike se nalaze na prošlogodišnjem nivou, pa smatra da bi realna cijena hljeba trebalo da bude 0,8 maraka.
Rekordna cijena pšenice bila je u maju kada je koštala 286 evra po toni, a od tada su cijene konstantno u padu.
Troškovi
Pekari tvrde da im je zarada na hljebu veoma niska, pa su istakli da prilikom formiranja pekarske cijene na sirovine ide oko 32 odsto raznih troškova, prevoz oko 12, struja oko 13 odsto, na plate 12 odsto, troškovi ambalaže pet odsto, a ostali troškovi čine 20 odsto. Glas Srpske