BRISEL, Evropska unija (EU) bi ubuduće trebalo više da koristi zemni gas iz oblasti Kaspijskog mora i Bliskog istoka, kao i da poveća broj elektrana na vjetar na obalama Sjevernog mora, proizilazi iz redovne revizije energetske bezbijednosti koju je objavila Evropska komisija (EK).
Strategijom o novoj energetskoj politici EU, koju je u četvrtak prihvatila EK, predviđeno je da potrošnja energije do 2020. godine bude smanjena za čak 20 odsto.
Ukazujući na zabrinjavajuće podatke da je samo za posljednjih godinu dana cijena energije u EU povećana u prosjeku 15 odsto i da se više od polovine (oko 54 odsto) energije uvozi, što svakog stanovnika Unije u prosjeku košta 700 evra godišnje, predsjednik EK Žoze Manuel Barozo smatra da to mora što prije da se promjeni, kako bi se smanjila zavisnost EU od uvoza energije.
On se zbog toga založio za energetsku štednju, odnosno veću energetsku efikasnost, kao i za više investicija u nove izvore energije, ukazujući da je neophodno da se već idućeg mjeseca usaglasi predloženi paket o klimatskim promenama, kako bi mogao biti učinjen i prvi korak na planu obezbijeđenja dovoljno energije.
Troškove za obezbijeđenje novih energetskih izvora Brisel procjenjuje na milijardu evra, pri čemu je izdvojio šest prioritetnih oblasti – plan priključenja Pribaltika, Sredozemni energetski prsten, odgovarajuće priključenje gasnih i elektroenergetskih sistema između sjevera, juga i srednje i jugoistočne Evrope, prenosnu mrežu u oblasti Sjevernog mora, južni koridor za transport gasa i efikasnu isporuku tečnog prirodnog gasa za Evropu.
U slučaju uvoza zemnog gasa EU je u velikoj mjeri zavisna od Rusije, što nosi određene rizike, ističe EK.
Prioritet je, zato, kako su rekli, projekat gasovoda Nabuko kojim bi se od 2013. godine transportovao zemni gas preko Turske do zapadne Evrope.
Gasovod bi trebalo da u Evropu doprema 30 milijardi kubnih metara gasa godišnje iz oblasti Kaspijskog mora i Bliskog istoka preko Turske, Bugarske, Rumunije i Mađarske do Austrije.
Posebnu pažnju Komisija posvećuje izgradnji novih elektrana na vjetar koje treba da budu stub nastojanja EU da smanji emisiju gasova sa efektom staklene bašte za petinu do 2020. godine.
Već u ovom momentu neke zemlje članice EU dobijaju iz elektrana na vjetar petinu svoje energetske proizvodnje. Prema komisiji je, međutim, njihov potencijal mnogo veći.
Prošle godine su, recimo, “farme vetrenjača” predstavljale ukupno 40 odsto energetskih izvora koji su u Uniji bili priključeni na razvodne mreže.
Komisija procenjuje da će 2020. godine u EU energija vetra činiti trećinu ukupne proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, pri čemu budućnost imaju, prije svega, vetro elektrane na otvorenom moru, koje su veće i imaju znatno veću snagu.
“Kada smo predstavili plan o načinima obezbijeđivanja energije, već na samom početku smo naglasili i aspekte od kojih se sastoji, oni su različiti, odnose se na ekonomiju, čovjekovu sredinu i solidarnost zemalja članica”, rekao je Barozo.
Strategiju o novoj energetskoj politici bi trebalo još ove godine da usvoje Evropski parlament i Savjet ministara, smatra predsjednik EK, koji će, kako je najavio, za nekoliko mjeseci predstaviti i nove mahanizme kojima će sve zemlje članice Unije biti obavezane da predstave svoje istraživačke projekte na temu „Ulaganje u naftu, gas i elektrifikaciju”.
Bude li ova strategija uspešno realizovala planirano je da uvoz energije u EU do 2020. godine bude smanjen za oko 26 odsto.
“Važno je da štednju i energetsku efikasnost ne shvatimo samo kao dio borbe protiv klimatskih promjena, već je to i dio borbe za redovnu isporuku energije u EU, mogućnost za otvaranje novih radnih mjesta, kao i za veću konkurentnost naše ekonomije u svim regionima svijeta”, izjavio je evropski komesar za energetiku Andris Piebalgs.
Ukazujući da nema zemlje u svijetu, kojoj energija nije prioritet, Piebalgs smatra da uniji to daje i mogućnost za „izvoz” sopstvenih iskustava i tehnologije.