ŠANGAJ, Američki auto-gigant “Dženeral motors” (GM), koji je u velikim finansijskim teškoćama, planira da poveća udio u uspješnom zajedničkom preduzeću koje ima sa “Šangajskom auto industrijom” (SAIC) i kineskom kompanijom “Vulig automobili”, objavio je danas kineski poslovni dnevnik “Čajna biznis njuz”, pozivajući se na zvaničnike SAIC.
Predstavnici triju firmi odbili su da komentarišu pisanje kineskog dnevnika, koji je, pozivajući se na predsJednika SAIC-a Hu Maojana, naveo da GM traži da poveća udio od 34 odsto u zajedničkom preduzeću.
Hu, koji je govorio na industrijskom forumu u Tjanđinu, na sjeveru Kine, nije iznio druge detalje.
U izvještaju agencije AP iz Šangaja naglašava se da uopšte nije jasno kako će GM, koji kaže da mu je potrebna pomoć američke vlade za izlazak iz krize, uopšte finansirati jedan takav korak, čak i ako ubjedi svoje partnere da prodaju akcije.
Premda je stopa rasta kineske prodaje automobila usporena kao posljedica globalne krize, Kina je ostala jedno od najvažnijih tržišta GM-a, s najbržom stopom rasta. Zajedničko preduzeće “SAIC-GM-Vuling automobili”, s oko 549.000 prodatih vozila u Kini minule godine, među najuspešnijim je auto-kompanijama na tom tržištu.
Kineski SAIC, preduzeće u državnom vlasništvu, značajan je partner GM-a, ali ima ambicije da postane njegov rival na međunarodnoj sceni.
SAIC drži 50,1 odsto akcija u zajedničkom preduzeću “SAIC-GM-Vuling” i protivi se prodaji dionica, tvrde analitičari. To znači da bi “Vuling”, koga kontroliše lokalna vlast u provinciji Guansi, trebalo da američkoj firmi proda akcije iz svog manjinskog paketa.
“SAIC-GM-Vuling” izrađuje manje kamione, minivanove i automobil “ševrolet sparks”. GM je nedavno saopštio da je započeo izvoz minivana “ševrolet N200” kineske izrade u Peru.
GM ima osam zajedničkih preduzeća i dvije kompanije u potpunom vlasništvu u Kini, u kojima zapošljava više od 20.000 radnika. Kompanija je objavila da je njena prodaja u Kini porasla 18,5 odsto u 2007. godini, na 1,03 miliona jedinica.
Međutim, zbog pada prodaje na ostalim tržištima i svjetske krize, analitičari procjenjuju da je GM sve bliži bankrotstvu i da troši posljednje rezerve novca, u očekivanju da dobije pomoć američke vlade.
Kompanija je 7. novembra saopštila da bi već do kraja godine mogla iscrpjeti svu svoju gotovinu. GM je 30. septembra raspolagao sa 16,2 milijarde dolara gotovine, što je znatno smanjenje u odnosu na 21 milijardu krajem juna, a potrebno mu je 11 milijardi dolara za plaćanje mjesečnih računa. Blumberg