BEOGRAD, Srbija će tražiti isplatu kaznenih penala ukoliko “Gasprom” bude kasnio sa izgradnjom gasovoda Južni tok, a ako Rusi naknadno odustanu od njegove izgradnje biće u obavezi da vrate akcije Naftne industrije Srbije /NIS/, navodi se u prijedlogu ugovora o energetskom sporazumu koji je Vlada Srbije uputila ruskom “Gaspromu”.
Pozivajući se na informacije iz Vlade Srbije, beogradski “Blic nedelje” piše da se u prijedlogu upućenom Rusima u prošli petak, koji su potpisali premijer Mirko Cvetković i potprjedsednik Vlade Mlađan Dinkić, traži povezivanje tri dijela energetskog sporazuma – prodaja NIS-a, izgradnja gasovoda i skladišta u Banatskom Dvoru.
Prvobitni ruski prijedlog tretirao je samo kupovinu NIS-a, bez preuzimanja obaveze u kom će roku izgraditi krak gasovoda Južni tok.
Zbog bojazni da će Rusi zbog ekonomske krize odložiti na duži rok izgradnju gasovoda, a možda čak od nje i odustati, srpski tim u svom prijedlogu traži da se tijesno poveže prodaja NIS-a sa izgradnjom gasovoda.
List navodi da bojazan da bi NIS mogao biti prodat ispod cijene, a ostati bez kraka gasovoda opravdana, potvrđuje i izjava direktora Odsjeka za međunarodno poslovanje u “Gaspromu” Stanislava Ciganova da će zbog trenutne finansijske krize “Gasprom” vjerovatno morati da odloži projekat Južni tok.
“Blic nedjelje” tvrdi i da je srpski tim odbio prijedlog Rusa da se dogovorene investicije od 500 miliona evra u NIS izvedu tako što bi se sama ova kompanija kreditno zadužila, dok bi “Gasprom” bio samo garant za ovaj kreditni aranžman.
Srpski tim je kao kontraprijedlog zatražio da “Gasprom” odmah investira 500 miliona evra u NIS, a da se NIS dodatno zaduži za još 700 miliona evra, čime bi se dostigla potrebna cifra za obnovu rafinerija i efikasno funkcionisanje ove naftne kompanije.
List dodaje da ni poslije nedjelju dana od slanja srpskog prijedloga, ruska strana nije na njega odgovorila, niti precizirala kada bi pregovori mogli da budu nastavljeni.
Dok srpski zvaničnici kao moguće vrijeme za okončanje pregovora i potpisivanje ugovora navode nedelju od 15. do 22. decembra /potpisani Protokol predviđa da se ugovor mora potpisati do kraja ove godine/, nezvanično se može čuti da će pregovori biti i duži i teži, pa čak i to da je njihov ishod sasvim neizvjestan, piše list.