LONDON, U energetski sektor na globalnom nivou mora se tokom narednih 20 godina investirati više od 26 biliona dolara (26 hiljada milijardi dolara), jer se jedino sa tako ogromnim ulaganjima može obezbijediti dovoljno energije, tvrdi Međunarodna agencija za energetiku (IEA) u najnovijem izveštaju o perspektivama u oblasti energetike u svijetu.
U izveštaju pod nazivom “Svjetski energetski pregled” (World Energy Outlook – WEO), IEA navodi da su najveće investicije od 13,6 biliona dolara, ili 52 odsto od ukupne prognozirane sume, neophodne za sektor proizvodnje električne energije i u vezi sa tim izgradnje novih elektrana.
Većina preostalog novca, neophodnog za investiranje u oblast energetike do 2030. godine, trebalo bi da bude usmjerena u naftni i gasni sektor.
IEA prognozira da će potrošači u narednih sedam godina plaćati u prosjeku 100 dolara i više za barel (159 litara) nafte.
Kao razlog, agencija za energetiku navodi rast tražnje i troškova za obezbijeđivanje novih izvorišta te glavne energetske sirovine.
“Svijetu, za sada, ne fali nafta ni gas”, ukazuje se u izveštaju IEA u kome se i upozorava da “neposredni rizik koji ugrožava ponudu nije nedostatak globalnih izvora, već nedostatak investicija tamo gde su one potrebne”.
Te prognoze IEA o neophodnim investicijama u oblast energetike do 2030. godine, od ukupno 26 biliona dolara, za četiri biliona dolara su veće u odnosu na prošlogodišnji izvještaj i procjene te agencije, ukazuju svijetski mediji.
Ne očekuje se, međutim, da će proizvodnja nafte dostići vrhunac prije 2030. godine, ali bi pred kraj tog perioda proizvodnja crnog zlata iz lako dostupnih izvorišta trebalo da počne da stagnira.
To znači, kako se ukazuje u izveštaju IEA, da će svijet početi više da zavisi od nekonvencionalnih izvora, kao što su naftni škriljci, pri čemu bi obim konvencionalne eksploatacije nafte do 2030. trebalo da poraste samo za pet odsto.