VAŠINGTON, Američke banke, koje su dobile podršku države da bi se izborile s finansijskom krizom, duguju svojim vodećim menadžerima više od 40 milijardi dolara.
Ta cifra se odnosi na neisplaćene prošlogodišnje bonuse, a američka vlada će morati da se oglasi i po pitanju plata bankarskih menadžera, pošto je na to stekla pravo na osnovu svojih investicija u spasavanje banaka.
Pojedini političari i regulacioni organi već su tražili informacije o visini često enormno velikih plata čelnih ljudi banaka i drugih finansijskih institucija, koje se isplaćuju uprkos tome što su banke u dubiozi i što ih država novcem građana spasava od bankrota.
Samo menadžeri Goldman Sachsa na ime isplate dugovanja traže 11,8 milijardi dolara, a JPMorgan Chasea 8,5 milijardi, ukazujući da su u te sume uključene i opcije u akcijama, koje zavise od kotacija na berzi, a koje su u posljednje vrijeme značajno pale.
Uznemirenost su protekle sedmice prouzrokovale informacije da će banke koje su dobile sredstva iz Vladinog paketa pomoći posrnulom bankarskom i finansijskom sektoru u zemlji, više od polovine te sume, koja se broji u milijardama dolara, isplatiti akcionarima putem dividendi. Poslije dobijanja udjela u bankama, sada je i država njihov akcionar koji bi na taj način dobio nazad dio svog novca.
Problem je, međutim, u tome što su sredstva iz spasonosnog Vladinog paketa banke dobile za oživljavanje kreditnih tržišta, tako da bi državna pomoć mogla da izgubi svrhu ukoliko taj novac bude iskorišćen za druge namjene.
Prema mišljenju nekih ekonomista neisplaćivanje dividendi bi, međutim, bankama prouzrokovalo dodatne probleme, kao što je, na primjer, dalji pad vrijednosti njihovih akcija.
Američko Ministarstvo finansija je do sada investiralo ukupno 125 milijardi dolara u devet velikih banaka, između ostalih i u Citigroup, JPMorgan Chase, Goldman Sachs i Morgan Stenley.
Za kupovinu akcija banaka radi podrške finansijskim institucijama od ukupnog paketa američke državne pomoći, vrijednog 700 milijardi dolara, namijenjeno je 250 milijardi.