BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske usvojili je danas Nacrt zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju, kojim je kao način vraćanja, osim novčane naknade, predviđena i naturalna restitucija.
Skupština je usvojila Zaključak kojim se usvojeni Nacrt zakona upućuje na javnu raspravu u roku od 120 dana, a za njeno provođenje zadužuje se Ministrastvo pravde RS.
Ministar pravde RS Džerard Selman rekao je obrazlažući Nacrt da se ovim dokumentom uređuje vraćanje oduzete imovine i njeno obeštećenje fizičkim i pravnim licima kojim je od 6. decembra 1946. godine imovina oduzeta na prinudan način, bez naknade, bez pravične naknade ili bez pravnog osnova.
Selman je naveo da će, prema Nacrtu zakona, obveznik isplate naknade RS, odnosno Ministarstvo finasija obezbijediti isplatu u roku od 10 godina u 10 jednakih godišnjih rata.
On je dodao da se ovim dokumetom uređuje postupak vraćanja i formiranje Komisije za restituciju kao organa koji će vršiti ovaj posao.
U obrazloženju Nacrta zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju navedeno je da zakon predviđa vraćanje i nepokretne imovine poljoprivrednog, šumskog i neizgrađenog građevinskog zemljišta, stanova, poslovnih zgrada i poslovnih prostorija.
Kada je riječ o vraćanju imovine preduzeća, predviđeno je da firma koja nije privatizovana ili je u postupku privatizacije, ne podliježe naturalnoj restituciji.
Pokretna imovina od kulturnog, umjetničkog ili istorijskog značaja neće biti vraćena vlasniku, ako je dio zbirke javnih muzeja, galerija i sličnih ustanova.
Prelaznim odredbama utvrđeni su rokovi jedinicama lokalne samouprave u kojima će biti formirane komisije za restituciju, a koje će rješavati po zahtjevu, kao i rokovi u kojima će Vlada donijeti podzakonske akte za sprovođenje ovog zakona.
Pod restitucijom se podrazumijeva vraćanje, odnosno isplata pravične naknade ranijim vlasnicima, njihovim nasljednicima ili pravnim sljedbenicima imovine, stvari, prava i nepokretnosti koje su država ili njeni organi prinudno oduzeli u korist društvene, odnosno državne svojine, bez naknade ili bez pravične naknade.
Pravo na restituciju imaju fizička lica, državljani RS i BiH, kao i zemalja nastalih raspadom bivše SFRJ, pod uslovom reciprociteta, dodaje se u obrazloženju ovog nacrta zakona.
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Sa zadovoljstvom citam ovaj vest, da vec RS stigli do postvanja privatnog vlasnistva. Nadam se da tako ce se nastaviti i u Republici Srbiji.
Pozdravjam ovaj proces.
Pozdravljam konacno pokretanje procedure za donosenje zakona o vracanju nasilno oduzete imovine poslije drugog svjetskog rata u R. Srpskoj.Nije mi jasno zasto predlagac predlaze vrijeme od 06. 12. 1946, kad se zna da je naj vise otimanja bilo od kraja reta (1945, 1946).Sta ce biti sa takvim slucajevima koji su se dogodili od kraja rata pa do 06. 12. 1946. To mi nije logicno, i mislim da je van svake pameti, osim ako se zeli namjerno ostetiti (eleminisata) veliki broj ljudi iz procedure, i istovremeno pokusati prevariti medjunarodnu i domacu javnost.
TO,TO. SAMO NAPRIJED. ZEMLJA ONIMA ČIJA JE. DOSTA OVI NOVOPEČENI BOGATAŠI JE KORISTE I NA NJOJ UZIMAJU PROFIT. ONO ŠTO ONI DAJU DRŽAVI JE KAP VODE U MORU. DAJTE I DA ONE KOJI SU OSUĐENI KAO DRŽAVNI NEPRIJATELJI A NISU RUKE OKRVAVILI, DA SE REHABILITUJU I DA SE TO JAVNO OBJAVI.
svaka cast ko je snalazljiv u tome treba mi pomoc,upronalazenju dokumenata i dokaza o oduzetoj imovini
kada ce poceti da se primenjuje zakon o vracanju imovine i sta je razlog da ga visoki predstavnik ukine
boki
Evo, Republika Srbija je donijela Zakon o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju (Sl. glasnik br. 72/77). Rok za povrat dokumenata onima koji su izvršili prijavu u skladu sa Zakonom o prijavljivanju i evidentiranj imovine (Sl. glasnik RS br.45/05). je tri mjeseca od objave Zakona. Ja sam svega tri dana poslije objave Zakona u Sl. glasniku dobi na kućnu adresu. Svaka im čas na ažurnosti, tj Republičkoj direkciji za imovinu Republike Srbije. Sve ove zakone možete naći na sajtu Minisatstva finansija RS.