NJUJORK, Nafta bi do kraja ove godine mogla da pojeftini, zbog smanjene tražnje na svetskom tržištu, čak na 40 dolara po barelu, predviđaju ruski energetski stručnjaci.
Cena ruske nafte za brzu isporuku tipa “Ural” , koju kupuje i Srbija, opala je na kraju ovonedeljnog poslovanja oko dva odsto, na nešto više od 59 dolara po barelu, navodi se u izveštaju moskovske kompanije IFK “Solid”.
Podaci “Solida” pokazuju da su cene sirove nafte na glavnim svetskim berzama tog energenata, u Njujorku i Londonu, tokom oktobra smanjene za bezmalo trećinu i da trenutno osciliraju u rasponu od približno 64 do 67 dolara za barel.
Analitičar “Solida” Denis Borisov objašnjava da se drastrično pojeftinjenje nafte u oktobru može objasniti velikom panikom na berzama, koja je usledila zbog odluke investitora da masovno povuku svoje uloge sa naftnog tržišta.
Borisov smatra da u situaciji kad je globalna tržanja nafte u padu, zbog tekućeg ekonomskog zastoja u SAD i drugim zemljama najvećim potrošačima, neće biti iznanađenje ako osnovna energetska sirovina pojeftini, tokom naredna dva meseca, možda i za trećinu u odnosu na sadašnji nivo.
Barel nafte je, inače, 11. jula vredeo rekordnih 147,27 dolara, ali su pod uticajem usporenijeg rasta svetske privrede, a i spekulativnih razloga, kotacije te sirovine već u toku letnjih meseci naglo pale. Taj trend nije prekinut ni u oktobru. Tekuće pojeftinjenje nafte uticaće i na sniženje cene ruskog prirodnog gasa , izvestio je moskovski dnevnik “Komersant”, pozivajući se na izjavu zvaničnika kompanije “Gasprom”.
Predstavnik “Gasproma” je, naime, saopštio da će će se cena ruskog gasa za evropske kupce smanjiti u prvom kvartalu naredne godine na 350 do 400 dolara za hiljadu kubih metara, što je niže u odnosu na sadašnjih 460 do 520 dolara za istu količinu. Cena prirodnog gasa na međunarodnom tržištu se utvrđuje, obično, na period od tri ili šest meseci, a određuje se na osnovu tekućih berzanskih kotacija nafte.