PEKING, U oktobru su, sudeći prema najnovijim podacima, proizvodjači u Kini primili veoma mali broj narudžbina iz inostranstva, jer njihovim najvećim izvoznim tržištima prijeti recesija, javljaju svjetske agencije.
Na osnovu već objavljenih preliminarnih podataka vjeruje se da je Kina tokom minulog mjeseca ostvarila, prvi put za poslednjih šest godina, jednocifren privredni rast.
Kineski bruto domaći proizvod porastao je, inače, za devet procenata u trećem kvartalu ove godine, što je bezmalo tri odsto manje nego u istom lanjskom razdoblju, javlja radio Bi Bi Si.
Kina je lani ostvarila privredni rast od 11,6 odsto, a dvocifrena ekonomska ekspanzija u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta ostvarivana je neprekidno tokom proteklih pet godina.
Odmah nakon objavljivanja podataka o usporavanju rasta tokom prošlog kvartala vlada u Pekingu je preduzela više mjera usmjerenih na podsticanje privredne aktivnosti i veća ulaganja.
Kao jedna od značajnijih među tim mjerama ističe se smanjenje izvoznih taksi na proizvode tekstilne i još nekoliko industrijskih grana, u rasponu od jedan do jedan i po odsto, kao i olakšice za domaće firme koje otvaraju nove proizvodne pogone u kojima će se izrađivati roba za strane kupce.
Privredno usporavanje pogađa i drugu azijsku zemlju sa brzo rastućom ekonomijom – Indiju – koja je upravo objavila da će smanjiti baznu kamatu kako bi pospješila privredni rast.
Indija je od početka ove decenije takođe imala veoma visok privredni rast, u proseku od osam do devet odsto godišnje, ali je u proteklom kvartalu privredna ekspanzija opala, kako procjenjuju domaći eksperti, za više od jedan procenat.
Američki analitičari su ljetos ocijenili da će Indija i Kina postati do polovine ovog vijeka, zahvaljujući “izuzetno visokim stopama rasta u dužem periodu”, dvije vodeće svjetske ekonomske sile, ispred SAD, Brazila i Rusije.