LUKSEMBURG, Evropska unija namjerava da spreči ilegalnu sječu drveća koje je masovna, na primjer, u brazilskim prašumama, i tražiće, na predlog Evropske komisije (EK), da svako drvo ima potvrdu o porijeklu.
Ministri poljoprivrede zemalja EU su na zasjedanju u Luksemburgu prihvatili taj prijedlog.
Kako je prenosi agencija ČTK, biće donesene mjere koje će obuhvatiti prvenstveno uvoznike, a odnosiće se i na domaću proizvodnju drveta.
Neki ministri su, međutim, upozorili da treba voditi računa da prevelika “papirologija” ne poveća previše troškove drvoprerađivačkih firmi, naročito onih manjih.
Evropska unija je važno tržište, kako za legalno, tako i za nelegalno posječena trupla. Ona je najveći uvoznik obloga i rezanog drveta iz Afrike, drugi najveći uvoznik iz Azije i važan distributer za ruske proizvođače.
Prema podacima ekoloških organizacija, u Evropu se godišnje ilegalno uveze posječenog drveta za 1,2 milijarde evra.
Evropska komisija procijenjuje da iz ilegalnih izvora potiče oko petina drva ili proizvoda od drveta uvezenih u zemlje EU.
Nelegalna sječa drveća i krčenje šuma ozbiljno utiču na životnu sredinu, doprinose globalnom otopljenju i gubicima biodiverziteta.
“Šume su staništa polovine svih poznatih biljnih i životinjskih vrsta. Ako one nestanu, nestaće i ogromne količine biljaka i životinja, što bi imalo katastrofalne i nepopravljive posljedice”, upozorio je evropski komesar za zaštitu životne sredine Stavros Dimas.
Na Zemlji, prema podacima EK, godišnje nestane oko 13 miliona hektara šuma. Njihovo uništavanje je odgovorno za gotovo 20 odsto globalnih emisija gasova koji izazivaju efekat staklene bašte.
O predlozima načina na koje će Komisija sprečiti nelegalno krčenje šuma raspravljaće narednih mjeseci ministri poljoprivrede EU, navodi ČTK.