PODGORICA, Veliki broj crnogorskih proizvoda zaslužuje po kvalitetu da se njihovo porijeklo pravno zaštiti, što opravdava pretpostavku da su geografske oznake i žigovi veoma važni za prepoznatljivost privrede Crne Gore, ocijenio je danas ekspert TRIM MNE projekta Bojan Pretnar.
“Osim `Vranca`, proizvodi koji treba da dobiju oznaku geografskog porijekla su i druge vrste vina, Njeguški pršut, sirevi, mineralne vode, masline, maslinovo ulje i med”, kazao je Pretnar na seminaru o intelektualnoj svojini u Crnoj Gori, koji je organizovan u crnogorskoj Privrednoj komori.
On je dodao da zaštita oznaka geografskog porijekla obezbjeđuje povoljne uslove za osvajanje novih tržišta i doprinosi eliminisanju nelojalne konkurencije u slučaju nedozvoljene upotrebe određene zaštićene oznake.
“Ukoliko oznaka geografskog porijekla nije zaštićena, dovodi se u pitanje promocija žigova proizvođača, jer se može desiti da cjelokupan profit po osnovu njegovog kvaliteta, umjesto proizvođačima, ode u ruke trgovcima”, objasnio je Pretnar, a prenosi Mina biznis.
On je rekao da bogatstvo Crne Gore čine poljoprivredni proizvodi posebnog kvaliteta, od kojih su neki, kao “Vranac”, međunarodno priznati.
“`Vranac` je kao oznaka geografskog porijekla već decenijama zaštićen u više zemalja na osnovu Lisabonskog aranžmana, odnosno međunarodne konvencije kojom rukovodi Svjetska organizacija za intelektualnu svojinu”, saopštio je Pretnar.
Intelektualna svojina, prema njegovim riječima, predstavlja određeno pravno područje, koje se odnosi na sticanje, održavanje i komercijalnu eksploataciju industrijske svojine u koju spadaju patenti, žigovi, oznake geografskog porijekla, vanjski izgled proizvoda, kao i autorskih prava.