TORONTO, Ishrana bogata voćem i povrćem smanjuje opasnost od kardiovaskularnih oboljenja za 30 odsto, pokazalo je novo kanadsko istraživanje “InterHart” (InterHeart).
Grupa naučnika na čelu sa dr Salimom Jusufom sa univerziteta “MekMaster” u Ontariju došla je do tih rezultata sprovodeći anketu o ishrani na 16.000 pacijenata iz 52 zemlje koji su doživeli infarkt, prenose francuski mediji.
Njihovi načini ishrane su, na osnovu odgovora, podjeljeni u tri vrste: “zapadni” – zasnovan na konzumiranju prženih i slanih namirnica, mesa i jaja, “istočnjački” – koga čine tofu i soja i treći “mudra ishrana” – zasnovana velikim dijelom na voću i povrću.
Rezultati su pokazali da je kod osoba koje jedu više voća i povrća opasnost od kardiovaskularnih oboljenja, posebno srčanih napada, manja za 30 odsto nego kod osoba drugačijeg načina ishrane.
Što se tiče “istočnjačkog” načina ishrane, on nije pokazao neki uticaj na smanjivanje opasnosti od kardiovaskularnih oboljenja i ima nedostatak da, na primJer, blagotvorno dejstvo tofua na srce anulira prevelika količina soli u sosovima na bazi soje.
Istraživanje je pokazalo i da kardiovaskularna oboljenja pogađaju i zemlje u razvoju, a ne samo razvijene, jer njihovo stanovništvo sve više usvaja “zapadni” način ishrane.