BANJALUKA, Šumskom gazdinstvu Banjaluka od početka godine podneseno je 227 prekršajnih prijava za nelegalnu sječu drva.
Zakon o šumama predvidio je kazne za bespravne sječe za fizička lica u iznosu od 500 do 1.500 KM.
“Kada Republička šumarska inspekcija na terenu zatekne nelegalno posječena drva, ona ih privremeno oduzima i predaje Republičkoj direkciji za robne rezerve, a protiv počinioca se provodi postupak u skladu sa Zakonom o šumama”, rekao je Goran Ljubojević, glavni republički inspektor za šumarstvo i lovstvo.
Ljubojević je dodao da u slučajevima izvršene krađe preko tri kubna metra drva izvršioci kažnjavaju određenom novčanom kaznom ili kaznom zatvora od dvije godine.
“Usljed pooštrenih mjera Šumskog gazdinstva koje sprovode naši radnici koji nadgledaju sve šumske posjede došlo je do ovolikog broja prekršajnih prijava”, kazao je Dragan Novaković, direktor Šumskog gazdinstva Banjaluka.
On je dodao da trenutno najveći problem predstavljaju privatni posjedi, gdje se sječa obavlja bespravno, dok je u državnim šumama pod kontrolom ovog gazdinstva nelegalna sječa drva svedena na minimum.
“Vlasnici privatnih posjeda najčešće ne traže potrebne dozvole za sječu, drva ostaju nekontrolisana i bez ‘čekića’ i takva drva na terenu se odmah zapljenjuju. Prošle godine Odjeljenje za inspekcijske poslove grada imalo je šumarske inspektore koji nadgledaju prodaju ogreva i oni su nam znatno pomagali u sprečavanju bespravne sječe drva. Ove godine ovaj vid inspekcije je ukinut i sada sarađujemo s Republičkom inspekcijom”, rekao je Novaković.