BEOGRAD, Upotrebom geotermalnih izvora i toplotnih sunčevih prijemnika u Srbiji bi se smanjila potrošnja klasičnih energenata za oko 18 odsto i ostvarila godišnja ušteda od oko 60 miliona dolara, utvrdio je stručnjak Miloš Radaković.
Ako bi Srbija do 2010. godine počela da koristi obnovljive izvore energije u količini od 10 odsto ukupne proizvodnje električne energije, godišnji troškovi Srbije bi se smanjili za 30 miliona dolara, istakao je Radaković u temi “Obnovljivi izvori energije”, koja je uvršaćena u Međunarodnu konferenciju “Dunav – reka saradnje”.
Srbija bi na taj način mogla od uvoznika električne energije postati izvoznik sa kapacitetom od oko 1.000 megavata.
Radaković ističe da sada Srbiji nedostaje oko 1.200 megavata instalisane snage postrojenja za proizvodnju električne energije.
Da bi smanjila potrošnju konvencionalnog goriva i električne energije naša zemlja bi trebalo da upotrebljava geotermalne izvore energije i toplotne sunčeve prijemnike za grijanje prostorija i zagrijavanje vode u bojlerima, što bi doprinjelo i smanjenju zagađenja vazduha.
Naša zemlja, bez pokrajina može godišnje da instalira oko1,8 miliona kilovat sati električne energije, a raspolažemo i velikim resursima vjetra, pa je moguća izgradnja farmi vjetrogeneratora za proizvodnju električne energije.
Prema podacima iz tog rada, u Srbiji bi se iz vjetrova moglo proizvoditi 2,3 teravat sati godišnje, a instalisani kapaciteti se procjenjuju na oko 1.316 magavati.
Izvori električne energije i energije uopšte, inače se djele se na konvencionalne i obnovljive. Obnovljivi izvori su nepotrošni, neiscrpni za razliku od konvencionalnih, a u obnovljive spadaju energija vetra, solarna energija, biomasa, biogas, geotermalni izvori i snaga malih vodotokova.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Na Dunavu u Gradu Novom Sadu,izmedju mostova na
duzini oko 1200 metara moguce je postaviti na
npr 6 preseka reke, generatore .Dubina vode koja moze da se nameni za prirodno protocnu HE pomenute duzine je oko 5 – 7 metara sa sirinama reke u preseku nesto vise od 200 metara. Za ovu mogucnost gradjenja nisam citao da je neko obradjivao to mesto kao potencijlno za ekspolataciju pa cu tu “pricu” prijaviti za “NAJ IDEJU”.Inace Dunav na tom suzenom mestu izmedju Novog Sada i Petrovaradina ima brzinu nesto vise od 1.67, i manje od 2 m/sec, sto bi bilo dovoljno za eksploataciju. Kao amater proracunao sam da u navedenom polju moze da se postavi 12 MW snage i ostvari 90 miliona
kWh godisnje,i to odmah, kvaliteta naizmenicne el.energije.
U ostalom, cilj ove “price” nije da tacno utvr-
di kolicine, nego mesto gde bi strucnjaci treba-
li da utvrde moje navode o gabaritima i brzinama i tako utvrde stanje i proracunaju
kapacitete,uz napomenu, da se tu za HE radi
o povrsini ispod kote 67.73 do dna, posto je od te kote pa na vise ,rezervisano za plovidbu.HE nece smetati ribama, sta vise rotori ce im sluziti za zabavu.
svaka cast…zbog ovakvih stvari mi je zao sto nisam zavrsio za inzinjera, stvarno interesantno!