BEOGRAD, Veći uvoz struje zbog povećanja cijene gasa koštaće Srbiju između 100 i 150 miliona evra, kaže direktor u kompaniji EFT Svetislav Bulatović.
On je rekao da se u Srbiji oko 200.000 domaćinstava greje na gas i da se potrošači u Srbiji ponašaju “logično”, odnosno troše ono što je jeftinije.
“Ako samo polovina tih domaćinstava pređe na struju, potrebe za električnu energiju bile bi povećane za oko milijardu kilovat sati čime bi bio doveden u pitanje elektroenergetski sistem”, rekao je Bulatović.
On je, međutim, ocijenio da, ako država ima novca za uvoz električne energije, do restrikcija neće doći, pošto prenosni kapaciteti tolikim uvozom neće biti ugroženi.
Kao otežavajuću okolnost za državni budžet, Bulatović je naveo to što će struja, po svemu sudeći, biti uvožena u decembru, januaru i februaru, kada je i najskuplja na svjetskom tržištu. “Prednost Srbije je što se graniči sa puno zemalja od kojih može da uveze struju – Mađarskom, Rumunijom, BiH, Bugarskom”, rekao je Bulatović.
On je rekao da finansijska kriza u Evropi i SAD utiče na smanjenje potrošnje električne energije, što dovodi i do pada cijene. “Ipak mislim da će u kontinuitetu, dugoročno, cijena električne energije rasti”, kazao je Bulatović i dodao da bi građani Srbije, prema analizama EFT, mogli da se suoče sa restrikcijama 2012. ili 2013, ako ne budu obnovljeni elektroenergetski kapaciteti.
Kako bi restrikcije bile izbjegnute, Bulatović se zauzeo za tržišnu cijenu struje u Srbiji, s tim što bi država subvencionisala najsiromašnije.
“U Beogradu imamo brojne šoping centre, kompanije i firme koje se bave komercijalnim delatnostima. Ne vidim zašto oni ne bi plaćali punu cijenu električne energije. Pa i među stanovništvom postoje oni koji su u stanju da plaćaju punu cijenu”, rekao je Bulatović.
On je rekao da bi država trebalo da ponovo razmotri ideju o formiranju socijalnih karti na osnovu kojih bi se vidjelo ko je u stanju da plaća punu cijenu struje, a kome je neophodna subvencija države.
Upitan šta misli o eventualnoj privatizaciji EPS, Bulatović je rekao da prodaja strateškom partneru nije rješenje pošto bi “jedan monopol bio zamenjen drugim”.
“Pa, sad se suočavamo sa visokim cijenama gasa upravo zato što imamo samo jednog snabdjevača. Znam da je vrlo teško imati više snabdjevača, ali dok god postoji samo jedan, bićemo izloženi svim vrstama pritisaka”, rekao je Bulatović.
Umjesto pronalaska strateškog partnera, prema rečima Bulatovića, EPS bi trebalo da sa različitim kompanijama sarađuje na raznim projektima – na izgradnji i modernizaciji kapaciteta, distribuciji i tako dalje.
Bulatović je negativno odgovorio na pitanje da li bi EFT bio zainteresovan za učešće u eventualnoj privatizaciji EPS.
“EPS je suviše velika kompanija za naše mogućnosti, tako da u njenoj privatizaciji EFT neće učestvovati”, rekao je Bulatović. Fonet