VAŠINGTON, Međunarodni monetarni fond (MMF) je saopštio da Evropi predstoji prolazak kroz najdublju finansijsku krizu za proteklih nekoliko decenija i da očekuje obnovu privrednog rasta u evropskim zemljama u drugoj polovini naredne godine.
Eksperti MMF-a su iznijeli prognozu da bi usljed nastavka finansijske krize i sumnji u održivost njihovog poslovnog modela u Evropi moglo da propadne još banaka.
“Finansiranje privatnih poslova postalo je skoro nemoguće i banke će morati da se oslone na intervencije država, prodaju imovine i konsolidaciju”, navodi MMF.
U šestomjesečnom izvještaju se navodi da su problemi u američkom finansijskom sistemu povećali rizik od nastavka sistematske finansijske krize u Evropi, ali da kriza drastičnih razmjera nije vjerovatna. U izvještaju se vrlo pohvalno govori o nedavnoj seriji paketa pomoći evropskih vlada povodom finansijske krize, ali je ujedno upozoreno da će biti potrebne dodatne odlučne mjere da bi Evropa izašla iz perioda vrlo usporenog privrednog rasta. Među mjerama koje se predlažu u tom cilju su i pojačan nadzor poslovanja finansijskih institucija, strožu tržišnu disciplinu i bolju saradnju među državama.
Fond dodaje da će ekonomski rast u evrozoni sljedeće godine biti skoro zaustavljen. MMF prognozira da će privredni rast u 15 evropskih zemalja ove zone naredne godine pasti na samo 0,2 odsto. Upozorava se da evropskim zemljama predstoji uskoro blaga recesija i da će britanska, španska i italijanska privreda iduće godine zabilježiti pad obima.
“Ekonomsko usporenje je rezultat visokih cijena nafte, porasta inflacije, snažnog kursa evra, pada potražnje za robom koja se izvozi i finansijske krize”, ocjenjuje MMF.
Prema izvještaju MMF-a, ima znakova da će doći do usporenijeg rasta i u zemljama u razvoju iz srednje i istočne Evrope, koje su do sada imale natprosječno visoku stopu privrednog rasta.
Ova institucija očekuje da će rast inflacije sljedeće godine biti usporen, što će omogućiti smanjenje kamatnih stopa. Ključna globalna kamatna stopa koju banke koriste pri međusobnim pozajmicama (LIBOR) pala je u utorak na najniži nivo u proteklih mjesec dana. Analitičari tumače ovaj pad LIBOR-a kao znak da polako počinje da popušta finansijska kriza u svijetu.
Klaus za ukidanje MMF-a i Svjetske banke
Češki predsjednik Vaclav Klaus usprotivio se planovima EU za rješavanje finansijske krize, a umjesto toga predložio je ukidanje Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke. Evropske lidere češki predsjednik je optužio da svojom državnom podrškom bankama i mjerama protiv krize samo sahranjuju kapitalizam i vraćaju na mala vrata socijalizam.
“MMF i Svjetsku banku s kojima niko ne zna šta da radi treba ukinuti kao zastarjele, a ne da se sada za njih traži nova sumnjiva uloga”, zaključio je Klaus.