SARAJEVO, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH jednoglasno je danas dao saglasnost za ratifikaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između BiH i EU koji je potpisan 16. juna u Luksemburgu.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić rekao je u obraćanju poslanicima da ovaj čin predstavlja snažan korak ka ubrzanju evropskog puta BiH i njenom konačnom cilju, punopravnom članstvu u EU.
Prema njegovim riječima, odluka BiH da ratifikuje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju biće snažan element da se što prije od svih članica EU zatraži da i one ratifikuju ovaj dokument nakon čega bi se moglo pristupiti njegovoj dosljednoj primjeni.
Špirić je istakao da Savjet ministara BiH kontinuirano provodi i koordinira sveukupne aktivnosti čiji je cilj ubrzanje evropskih integracija BiH.
Poslanik SNSD-a Drago Kalabić potvrdio je snažnu podršku ove partije ratifikaciji Sporazuma i zahvalio Savjetu ministara i predsjedavajućem Špiriću na svim naporima koje su uložili i ulažu da BiH dođe u situaciju za ratifikaciju, a podršku SDS današnjem činu prenio je poslanik Momčilo Novaković.
Poslanik SDA Halid Genjac ocijenio je da ratifikacija Sporazuma ima ne samo formalni nego i suštinski značaj, poslanik Stranke za BiH Azra Hadžiahmetović ukazala je na neophodnost provođenja obaveza iz ovog dokumenta, a podršku ratifikaciji potvrdili su i poslanici HDZ-a 1990 Martin Raguž i HDZ-a BiH Velimir Jukić.
Poslanici SDP-a BiH Denis Bećirević i Demokratske narodne zajednice Rifat Dolić izrazili su zabrinutost za efikasno i dosljedno provođenje Sporazuma u BiH zbog loše političke klime, nemara institucija pa čak i djelovanja određenih “antievropskih snaga koje blokiraju evropski put BiH”, a dijelom i poslanici SDS-a Momčilo Novaković i Narodne stranke “Radom za boljitak” Jerko Ivanković Lijanović.
Potpise na Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju 16. juna u Luksemburgu stavili su predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić, komesar za proširenje EU Oli Ren, ministar inostranih poslova Slovenije (koja je predsjedavala EU) Dmitrij Rupel i ministri inostranih poslova država članica EU.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju prvi je politički i ekonomski sporazum BiH sa EU i prvi korak BiH u procesu evropskih integracija. Njime se potvrđuje mogućnost da BiH postane članica EU.
Ovim sporazumom omogućava se stvaranje zone slobodne trgovine između BiH i EU za industrijske i većinu poljoprivrednih proizvoda i njime BiH preuzima obavezu usklađivanja svog zakonodavstva sa zakonodavstvom EU.
Da bi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju stupio na snagu, mora biti ratifikovan u zemljama članicama EU, Evropskom parlamentu i Parlamentarnoj skupštini BiH.
Sve dok proces ratifikacije ovog sporazuma ne bude završen, njegove trgovinske odredbe biće primjenjivane putem Privremenog sporazuma, koji je stupio na snagu 1. jula.
Privremenim sporazumom BiH se omogućava slobodan pristup tržištima EU i obratno i BiH na osnovu njega uvodi evropske standarde postepenim usklađivanjem zakona na polju konkurentnosti, intelektualnog vlasništva, investicija, javnih nabavki i zaštite ličnih podataka.