LONDON, Britanski listovi pišu da su se između Amerike i EU pojavile ozbiljne razlike o tome koliko čvrsto vlade treba da kontrolišu rad banaka kako bi u budućnosti spriječile globalne finansijske krize.
SAD su za manji upliv države, a Evropljani smatraju da je potrebna veća državna kontrola.
Razlike su, kako bilježe “Dejli telegraf” i “Tajms”, izbile na površinu poslije sastanka američkog predsjednika Džordža Buša sa predsjedavajućim Evropske unije Nikolom Sarkozijem i šefom Evropske komisije Manuelom Barosom.
Oni su se dogovorili da se poslije izbora u Americi organizuje niz samita najvećih svjetskih privreda na kojima će se razgovarati o novim principima na kojima će se zasnivati globalne finansije.
Ideja je da se novim pravilima banke spriječe da, jureći za profitom, donose pogrešne poslovne odluke koje na kraju dovode do finansijske krize.
Buš je, kako prenosi “Tajms”, rekao da su nova pravila o državnom nadzoru nad bankama neophodna, ali je upozorio da miješanje države ne bi smjelo da ode predaleko i da ugrozi postojanje slobodnog tržišta.
Francuski predsjednik Sarkozi se zauzeo za veći stepen državne kontrole nad finansijskim sektorom.
On je rekao da kapitalizam “jeste najefikasniji društevno-ekonomski sistem, ali da mora da bude reformisan kako ne bi sam uništio svoje temelje”, prenosi “Tajms”.