SARAJEVO, BANJALUKA, U BiH oko 200.000 radnika ima nesiguran posao kroz rad na crno, ugovore na određeno, zapošljavanje preko studentskih servisa i neredovnih plata, upozorio je Edhem Biber, predsjednik Saveza samostalnih sindikata (SSS) BiH.
On je pojasnio da su tim radnicima uskraćena prava na doprinose, adekvatnu platu, odmor, a najviše ih ima u trgovini, građevini, ugostiteljstvu te drvo-prerađivačkoj i metaloprerađivačkoj industriji.
“Ugovor na određeno daje šansu poslodavcu da manipuliše jer radnik strahuje od otkaza ako pita zašto radi duže ili ima manju platu. Kada radi na crno, nema se kome žaliti ako dobije otkaz. Zato šuti i trpi. Opasnost je i što međunarodne institucije predlažu da se u zakon unese ugovor na riječ, odnosno usmeni dogovor radnika i poslodavca. Tu nema garancije i protiv toga smo”, dodaje Biber.
On je istakao da je SSS BiH pokrenuo inicijativu za uvođenje većih kazni za kršenje zakona iz radnih odnosa, te za izmjene zakona o radu po kojim bi ugovori na određeno bili sklapani u posebnim slučajevima, a ne da budu praksa.
Ismet Bajramović, predsjednik Sindikata metalaca BiH, smatra da će problem nesigurnog posla biti i izraženiji.
“Ugroženi su mladi, žene, polukvalifikovani i nekvalifikovani radnici, stariji ljudi. Preventiva trebaju biti socijalni programi. To kod nas još nije razrađeno”, ističe Bajramović.
Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, kaže da je veoma bitno obratiti pažnju i na pojam dostojanstvenog rada koji u prvom redu znači platu od koje radnik može da živi.
“Ako ovaj pojam dovedemo u vezu s platama koje radnici primaju u privredi na prostoru BiH, onda ćemo imati poražavajuće pokazatelje od toga da većina njih od svoje plate ne može da živi. Vrlo je diskutabilno koliki procenat radnika u BiH može da živi od svoje plate”, istakla je Mišićeva.
Ona je dodala da kada se govori o sigurnom radu, to podrazumijeva “poštivanje zakonskih propisa koji su u cijeloj BiH relativno dobri”.
“Naši zakoni daju radniku daleko veća prava od zakona o radu u okruženju ali ono što je problem je njihova primjena”, rekla je Mišićeva. Nezavisne novine