NJUJORK ,Uprkos najgoroj globalnoj finansijskoj krizi od 1929. godine, menadžerima najvećih banaka na Wall Streetu biće isplaćeno više od 70 milijardi dolara u bonusima za njihov rad tokom ove godine.
Menadžeri šest banaka, uključujući i Goldman Sachs i Citigroup, čekaju u redu na isplatu bonusa uprkos tome što su banke na čijem su čelu već korisnici 700 milijardi dolara odobrenih za spas američkog finansijskog sistema. Ova informacija izazvala je kontroverzu jer je upotreba novca iz fonda koji je napunjen novcem poreskih obveznika za sanaciju banaka odobrena pod uslovom da bankarskim menadžerima ne budu isplaćivani bonusi za njihov rad u protekloj godini.
Među onim koji isplaćuju menadžere koji, prema mnogima, to nisu zaslužili, osim Goldman Sachsa i Citigroupa, su i druge banke koje su ove godine pretrpjele velike gubitke – Merrill Lynch, Morgan Stanley, Lehman Brothers…
Investicione banke našle su se na udaru kritika zbog trošenja milijardi zarađenih dolara na bonuse menadžerima, umjesto da tim novcem podupiru svoju poziciju na tržištima pogođenim krizom. Najviše kritika upućeno je na račun Dika Fulda, bivšeg šefa Lehman Brothersa, nekada četvrte najveće investicione banke u SAD, a koja je sredinom septembra podnijela zahtjev za stečajem. Njemu je, naime, isplaćeno 485 miliona dolara plate i bonusa za razdoblje od 2000. do 2007. godine. Predsjedavajući Merrill Lyncha Sten O'Nil prošle godine je otišao u penziju nakon što je objavljeno da je ta banka izgubila osam milijardi dolara. Njemu je za “odrađen posao” isplaćen 161 milion dolara. Šef Citigroupa Čak Prins prošle godine je napustio to mjesto s 38 miliona dolara otpremnine u bonusima i akcijama – i to nakon što je ta banka pretrpjela gubitke od više milijardi dolara.