BEOGRAD, Vlada Srbije odlučila je da od 1. januara 2009. godine počne primjenu Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU kako bi skratila period između primjene sporazuma i sticanja statusa kandidata za članstvo u EU. Potpredsjednik Vlade Srbije zadužen za evropske integracije Božidar Đelić, rekao je da očekuje da Srbija 2009. godine dobije status kandidata, a 2014. postane punopravni član EU.
Prelaznim trgovinskim sporazumom Srbije i EU predviđeno je da se u periodu od šest godina, od njegovog stupanja na snagu, postepeno uspostavi slobodna trgovina industrijskim i poljoprivrednim proizvodima. Domaća industrija će se, kako je ugovoreno, najduže štititi pri uvozu robe koja je na listi “najosetljivijih proizvoda”, za koje bi u prvoj godini primjene sporazuma carina iznosila 85 odsto sadašnje carinske stope.
U drugoj godini carina bi se svela na 70 odsto, naredne godine na 55 odsto, zatim na 40, pa 20 odsto, da bi šeste godine bila ukinuta. Na spisku “najosetljivijih proizvoda” su traktori manje snage, bicikli, elektične mašine i oprema, motokultivatori, oružje, municija, namještaj i obuća.
U grupi tih proizvoda su i hartija i karton, keramički proizvodi, staklo, gvožđe, čelik, bakar, aluiminijum, i proizvodi od tih metala. Među najosetljivije proizvode bili su svrstani i novi i polovni automobili, ali je Vlada Srbije zbog ugovora sa Fijatom, odlučila da od sljedeće godine prepolovi te carine sa 20 na 10 odsto.
Za sljedeću kategoriju – “veoma osetljive” proizvode – carina bi se postepeno smanjivala četiri godina, i to prvo na 80 odsto, zatim na 60, 40 i 20 odsto, a pete godine bi bila ukinuta. Na toj listi su sapun i razni proizvodi hemijske industrije,plastične mase, prirodna i vještačka krzna, kaučuk i drvo i proizvodi od njih, zatim proizvodi od kamena, gipsa, cementa, betona iazbesta, alati, železnički i tramvajski vagoni i igračke.
Za treću kategoriju – “osetljive proizvode” – ukidanje carine je predviđeno u roku od tri godine, a prvo bi se smanjila na 70 a zatim
na 40 odsto sadašnje carinske stope. U toj grupi su so, mineralna goriva i ulja, šeširi i kape, vozila za snijeg, golf vozila, kao i mjerni, kontrolini, precizni, medicinski i hirurški instrumenti i aparati. Beta