BANJALUKA, Komisija za utvrđivanje diobenog bilansa u banjolučkom “Čajavec holdingu” zahtijeva da se putem revizije svih stečajeva u “Čajavecu” utvrdi zakonitost i pokrene odgovornost onih lica koja su kršila zakon i zloupotrijebila položaj i ovlašćenja.
Prema izvještaju vladine komisije “stečajni postupci koji su se sprovodili u preduzećima u stečaju, koja su imala isti status kao i sva ostala preduzeća iz bivšeg sistema “Čajavec”, su u stečajnu masu uvrštavali i tuđu imovinu i nisu vodili računa kome ta imovina zakonski pripada i koliku štetu nanose ostalim preduzećima”.
Stečajevi su sprovedeni u devet preduzeća “Čajaveca”: “Mikroliv”, “FTO” (ovu službu preuzela je firma “Sektor sekjuriti”), “Energetika”, “Elektromehanika”, “Alatnica”, “Mehanički proizvod”, “Centar za kvalitet”, “Štampane veze” i “Promet”.
Predsjednik Udruženja stečajnih upravnika RS Dušan Kovačević rekao je da se ova organizacija neće izjašnjavati o propustima koji su napravljeni u sprovođenju stečajeva u “Čajavecu”, ni o eventualnoj odgovornosti pet stečajnih upravnika koji su bili angažovani na stečajevima. To su Slavko Vujančević, Zora Kremenović-Bulatović, Risto Trbić, Aleksa Nježić i Dosta Baraković.
Rukovodstvo “Čajavčeve alatnice” zatražilo je od Specijalnog tužilaštva RS 29. septembra 2007. godine istragu o primjeni člana 54. Zakona o stečaju, kojim je propisana podjela imovine pravne zajednice, odnosno da u stečajnu masu bude uvrštena samo imovina koja je imovinski i pravno definisana da pripada stečajnom dužniku.
– Preduzeća na kojima je do sad proveden stečajni postupak prodata su kupcima ne poštujući i ne prihvatajući bilo kakva pismena i usmena upozorenja da se prije prodaje ove imovine mora utvrditi kome ona stvarno pripada i koliku štetu nanosi ostalim preduzećima iz bivšeg poslovnog sistema “Čajavec”, navodi se u zahtjevu koji je preduzeće u stečaju “Čajavec alatnica” uputilo Specijalnom tužilaštvu RS.
Komisija za utvrđivanje prijedloga diobenog bilansa konstatovala je u svojim izvještajima da je najveći propust u sprovođenju stečajave što preduzeća u stečaju nisu posjedovala rješenja o upisu u sudski registar, ni dokumentaciju o vlasništvu iz zemljišnih knjiga. Osim toga, u stečaju nije obezbijeđena dokumentacija o hipotekama, kreditima i imovini koja se nalazi u zakupu.
Povezana imovina
Sva preduzeća u “Čajavecu” međusobno su povezana, tako da “Profesionalna elektronika”, “Precizni liv”, “Elektromehanika”, “Alatnica”, “Energetika” u sastavu poslovnog sistema “Čajavec holdinga” posluju kao jedna cjelina i pokretanje stečaja u jednoj firmi automatski blokira proizvodnju u drugom preduzeću. Zbog toga nedefinisana imovina ne može biti predmet stečajne mase, tvrde u Komisiji za utvrđivanje prijedloga diobenog bilansa u “Čajavecu”.Glas Srpske