BEOGRAD, Od 1. novembra cijena mjesečne pretplate fiksne telefonije u Srbiji će poslije poskupljenja iznositi 2,36 evra, a u zemljama regiona su cijene znatno veće.
U Sloveniji mjesečna pretplata za fiksnu telefoniju iznosi 11,2 evra, u Hrvatskoj 10,3 evra, u Crnoj Gori 5,9 evra, u Republici Srpskoj za građane pretplata iznosi 4,6 evra, za preduzeća 10,06 evra, za specijalne poslovne djelatnosti, vjerske zajednice i humanitarne organizacije 6,03 evra i za socijalne kategorije 2,24 evra. U Federaciji BIH pretplata je 3,85 evra mjesečno.
U Srbiji će od 1. decembra cijena telefonskog impulsa za građane i poslovne korisnike biti povećana na 60,74 para bez PDV-a, što znači da će impuls sa porezom koštati 0,008 evra.
U skupljoj tarifi, radnim danom, jedan impuls se računa kao jedan minut razgovora u Srbiji u lokalu, dok u međugradskom saobraćaju jedan impuls traje 12 sekundi.
Za građane je u Srbiji, prije povećanja, cijena poziva sa fiksnog na mobilni telefon u većem dijelu dana, osnosno u skupljoj tarifi, stajalo je 13 centi za minut, a za preduzeća u skupljoj tarifi 21 cent za minut, a sada sve korisnike očekuje duplo poskupljenje tih usluga.
U Republici Srpskoj (RS) iznos pretplate podrazumjeva i 160 besplatnih minuta razgovora u lokalu. Lokalni pozivi u RS koštaju 0,02 KM (odnosno jedan cent) za minut, koliko staju i međugradski pozivi sa fiksne telefonije.
Razgovori prema mobilnoj mreži Telekoma Srpske po minutu koštaju devet centi. Razgovori sa fiksne mreže prema jednom, izabranom broju mobilne mreže Telekoma Srpske su 0,05 KM (tri centa) za minut. Pozivi prema mobilnim mrežama u BiH su 20 centi, odnosno 0,2 evra za minut.
Cijene međunarodnih telefonskih poziva iz RS prema Srbiji i Crnoj Gori ka fiksnim mrežama su 15 centi za minut razgovora, ka mobilnim 20 centi.
Pozivi sa fiksnog telefona iz RS prema Hrvatskoj, Sloveniji i Makedoniji – ka fiksnim i mobilnim mrežama koštaju 0,50 KM (25 centi).
Pozivi iz RS ka zemljama EU i sveta sa fiksnog telefona ka fiksnim ili mobilnim mrežama staju od 0,7 evra do 0,92 evra.
U cijenu mjesečne pretplate za fiksnu telefoniju pretplatnika BH Telekoma uključeno je 320 minuta mjesnih razgovora u toj mreži.
Jedan minut razgovora u BiH upućen prema fiksnoj mreži, iznosi 0,031 maraka (1,5 centi) u skupljoj tarifi, a vikendom i uveče od 19.00 do 7.00 časova je duplo jeftiniji.
Najčešće korišćena opcija za usluge fiksne telefonije u Hrvatskoj je kod T-coma, gdje je u pretplatu uključen i razgovor u vrijednosti od 3,05 evra.
Uobičajeni i najčešće korišćeni paket usluga podrazumjeva naplatu jednog minuta razgovora odmah nakon uspostavljanja veze, čak i ako razgovor traje kraće od minuta. Nakon toga naplaćuje se svakih započetih 15 sekundi razgovora kao novi impuls (isto vrijedi za pozive upućene unutar nacionalne i medjunarodne mreže).
U vremenu od 7 do 19 sati cijena jednog impulsa (15 sekundi) je 0,28 kuna (oko četiri centa), a od 19 do 7 ujutro je 0,14 kn (oko dva centa).
Cijena impulsa u Hrvatskoj se ne razlikuje značajnije od operatera do operatera. Cijena razgovora u Sloveniji radnim danom u skupljoj tarifi je 2,3 centa za impuls. Međunarodni pozivi koštaju od 0,12 evra do 3,05 evra za minut.
U Crnoj Gori cijena telefonskog razgovora, u mreži T.Coma obračunava se po minutu. Prvi minut razgovora u lokalu košta dva centa, a pet centi u međugradskom saobraćaju. Poslije isteka prvog minuta, cijena se obračunava po sekundama, a ne u impulsima. Beta