VAŠINGTON, Kandidati za novog američkog predsjednika, republikanac Džon Mekejn i demokrata Barak Obama, obećali su tokom noćašnjeg trećeg i završnog tv duela da će zemlju osloboditi zavisnosti od uvozne nafte u narednih sedam do deset godina.
Mekejn je precizirao da bi se, ukoliko bude izabran za novog stanara Bijele kuće, opredjelio za izgradnju 45 novih atomskih elektrana, a takođe i za obiman program podizanja obnovljivih energetskih izvora, upotrebom korisne energije vjetra, mora i solarne energije.
Republikanski kandidat vjeruje da se eliminisanje zavisnosti vodeće svjetske ekonomske sile od uvozne nafte može postići i “prevođenjem” automobilskog saobraćaja na masovniju upotrebu “mješovitog” goriva (benzin plus alkohol), kao i širokom primjenom hibridnih automobila i korišćenjem tehnologije “čistog” uglja.
Na taj način moguće je, “u roku od sedam, osam ili deset godina, umanjiti našu zavisnost od regiona u svijetu (bogatih naftom) koji nanose štetu našoj nacionalnoj bezbjednosti”, precizirao je Mekejn.
“Za nas nema važnijeg zadatka nego da prestanemo da pozajmljujemo od Kine 700 milijardi dolara, da bi smo ih zatim otpremili u Saudijsku Arabiju”, kazao je Mekejn, uz opasku da se izbegavanjem zavisnosti od uvozne nafte “obezbjeđuje budućnost (američke) djece”.
Obama je procijenio da je relističan rok za eliminisanje američke zavisnosti od uvozne nafte period od jedne decenije, ukazujući istovremeno da treba uporno raditi na povećanju unutrašnje produkcije nafte, otkrivanjem novih nalazišta u priobalju SAD.
Problem visoke američke zavisnosti od uvozne nafte neće ni na taj način biti rješen, imajući u vidu da SAD raspolažu sa svega tri do četiri odsto ukupnih globalnih rezervi osnovne energetske sirovine, dok u ukupnoj potrošnji tog energenta učestvuju sa 25 odsto, ukazao je Obama.
Najveće rezerve, i prema mišljenju Obame, leže u znatno većem korišćenju energije vjetra, sunca i drugih obnovljivih energetskih izvora, a takođe i biodizela.
“Apsolutno je neophodno da napravimo automobil sa malom potrošnjom goriva i da bude proizveden baš u SAD, a ne u Japanu i Južnoj Koreji”, precizirao je Obama, uz podsjećanje da su njegovi sunarodnici napravili prvu veliku autoindustriju u svijetu.
Obama, koji u Senatu SAD predstavlja “automobilsku” saveznu američku državu Ilinois, smatra veoma važnim da federalna vlada u Vašingtonu odobri kreditne garantije automobilskom kompanijama koje već u dužem periodu imaju ozbiljne probleme zbog skupog goriva, a u posljednje vrijeme i usljed sve oštrije finansijske krize.
Izjave koje su Mekejn i Obama dali u vezi sa budućom energetskom politikom, a pogotovu oko odnosa prema domaćoj auto-industriji, mogle bi, prema stručnim ocijenama, dosta da utiču na raspoloženje birača, s obzirom na ovogodišnji drastičan pad proizvodnje i prodaje tri vodeće fabrike automobila u SAD (“Dženeral motors”, “Ford” i “Krajsler”) koje grcaju u gubicima i nalaze se na samoj granici poslovnog sloma.