MOSTAR, Ministar finansija Federacije BiH /FBiH/ Vjekoslav Bevanda apelovao je danas na građane BiH i Federacije da ne povlače svoj novac iz banaka, jer je bankarski sistem u BiH zdrav i nema razloga za paniku.
“Činjenica je da je u svijetu nastupila finansijska kriza, ali bankaraski sistem u BiH je zdrav i bila bi velika šteta ukoliko bi došlo do ugrožavanja bankarskog sektora”, naglasio je Bevanda.
Bevanda je novinarima izjavio da i Centralna banka i agencije za bankarstvo imaju superviziju i modalitete i da neće dozvoliti odliv sredstava ukoliko neko pokuša da povuče sredstva iz naše zemlje.
“Ocjena i Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ jeste da je BiH stabilna država, da nije prezadužena i to je jako bitno za štednju”, rekao je Bevanda.
On je podsjetio da su banke na našem tržištu u većinskom vlasništvu stranaca, te da su ukupni depoziti u BiH pet milijardi KM, dok su ukupni krediti veći od 12 milijardi, što znači da su banke kreditne aktivnosti finansirale sa više od sedam milijardi iz banaka majki.
Direktor Agencije za bankarstvo FBiH Zlatko Barš, takođe, je rekao da građani nemaju razloga za bilo kakvu zabrinutost.
“Dramatični napisi po medijima mogu napraviti veliku štetu i finansijskim institucijama i tržištu. Samo na taj način možemo prevazići trenutnu nervozu klijenata banaka, a posebno štediša. Bitno je da građani zadrže povjerenje u banke, jer pritiskom na banke samo se mogu izazvati suprotni efekti”, upozorio je Barš.
Prema njegovim riječima, globalna finansijska kriza na našem tržištu ne može imati direktnih posljedica, odnosno posljedica na poslovanje banaka, jer one nemaju rizičnih vrijednosnih papira i drugih finansijskih instrumenata koji su izazvali krizu na američkom i tržištu zapadne Evrope.
“Banke još imaju visoku likvidnost. Bitno je i to da mi ništa ne potražujemo sa rizičnih tržišta, već im dugujemo. Isto tako banke majke naših banaka su više regionalne i nisu značajno aktivne na međunarodnom finanijskom tržištu, a naše banke nemaju ni ulaganja ni plasmana na tim rizičnim tržištima”, rekao je Barš.
On je naglasio da banke u Federaciji nemaju problema, niti će ih imati u izmirenju obaveza prema svojim štedišama i depozitarima.
“Otpornost bankarskog sektora je osigurana i zakonskim mjerama Agencije za bankarstvo vezanim za minimalnu likvidnost i adekvatnost kapitala, kao i stopom obavezne rezerve koju propisuje Centralna banka. Ti propisi su kod nas, u određenim segmentima, mnogo strožiji nego u zemljama visoko razvijenih ekonomija”, dodao je Barš.
Direktor Agencije za bankarstvo Federacije BiH napomenuo je da je predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić već najavio da će se osigurani depozit u bankama povećati sa 7.500 na 15.000 KM, što je dobar potez.
Uz to, navodi Barš, Centralna banka juče je smanjila obaveznu rezervu za četiri odstotna poena, što bankama oslobađa dodatnu aktivnost da mogu reagovati na tržištu ukoliko to bude potrebno.
“Mi smo isto upozorili sve banke da u uslovima povećanog pritiska na odliv štednih depozita preduzmu sve aktivnosti na mobilizaciji i ljudskih i materijalnih resursa kako bi se postojeća situacija prevazišla i zadovoljila tražnja klijenata”, naglasio je Barš.
Odgovarajući na pitanje novinara koliko su uloženih depozita građani do sada povukli, Barš je rekao da je povučeno oko četiri odsto depozita.