BANJALUKA, Na YouTubeu, najpopularnijem svjetskom veb sajtu za razmjenu i gledanje video-klipova, osim zanimljivih i korisnih sadržaja, često se mogu pronaći snimci krivičnih djela ili radnji.
Iako ponekad tako ne izgleda, u policiji tvrde da oni prate snimke ali i ostale “zanimljive” materijale koji se pojavljuju na Internetu, te da se nerijetko zbog ovakvih sadržaja autori tih stvari nađu pred licem pravde.
“Snimci sa Interneta, najčešće YouTube stranice, koriste se kao korisna vodilja u dokazivanju krivičnog djela. Mi to tretiramo kao saradnju građana i često su nam od krucijalne važnosti za otkrivanje počinilaca. Postavljanje snimka kriminalne radnje je vrlo efikasan način saradnje s policijom i otkrivanja kriminalaca”, kaže Jusuf Zornić, glasnogovornik MUP-a Kantona Sarajevo.
Otkriveni kradljivci automobila
Sarajevska policija je na osnovu snimaka sa YouTubea riješila slučaj provaljivanja u automobile u naselju Alipašino polje u Sarajevu te je pohapsila grupu lopova koja je obijala automobile u ovom naselju.
“Neko od građana je sa svog balkona snimio provalu u automobil. Mi smo taj snimak našli na YouTubeu i pokrenuli istragu. Treba istaći da amaterski snimci, samo po sebi, najčešće nisu dovoljan dokaz da bi se dobio slučaj na sudu. Potrebno je sakupiti još dokaza. Nakon ovog snimka mi smo pokrenuli istragu i došli do konkretne organizovane skupine koja je obijala automobile”, naglašava Zornić i dodaje da je ovo savršen način saradnje policije i građana.
U sarajevskom MUP-u navode da su najčešći snimci koji su zanimljivi policiji brza vožnja i divljanje ulicama.
Vjerovatno najpoznatiji slučaj ovakvih snimaka u BiH je video-snimak obijesnih mladića koji su na dionici magistralnog pravca Prnjavor – Derventa jurili mercedesom. Na snimku koji se ljetos pojavio na YouTubeu mladići su vozili nevjerovatnih 260 kilometara na sat na putu na kojem je maksimalna brzina ograničena na 60 kilometara na sat.
Na snimku suvozač uz smijeh govori “Drži volan, j… te”, dok se mladom vozaču, čije se lice jasno raspoznaje i na drugom snimku sulude vožnje, na pravcu Derventa – Doboj, od silne brzine volan otima iz ruku.
Obijesni mladići upozoreni na ponašanje
Zoran Sredić, glavni saobraćajni inspektor MUP-a Republike Srpske, kaže da se na sudu kao dokazi mogu koristiti samo verifikovani video-snimci policijskih presretača i radara, ali ne i snimci mobilnim telefonom, video-kamerama i sličnim uređajima koji nisu baždareni. U pomenutom slučaju juranjave mercedesom obijesnih mladića nije se moglo mnogo učiniti.
“Ništa nismo mogli uraditi. Mi smo identifikovali te mladiće i obavili razgovor sa njima i njihovim roditeljima. Oni su upozoreni na svoje ponašanje. Oni su izrazili kajanje i mislim da je objavljivanjem ovog snimka ipak učinjeno nešto jer su upozoreni, ali sudski nisu mogli odgovarati”, navodi Sredić.
Ističe da u RS nije bilo drugih slučajeva objavljivanja snimaka saobraćajnih prekršaja na Internetu.
Pretučen od strane policajaca
Za razliku od brze vožnje, snimak koji se pojavio na YouTubeu i na kojem se vidi kako su policajci MUP-a Kantona Sarajevo brutalno pretukli dvedesetsedmogodišnjeg Aldina Čamu, uskoro će imati sudski epilog. Čamu su policijaci pretukli dok je njihov kolega to mobitelom snimao. U toku je sudski proces protiv ovih policajaca iz Sarajeva.
Kasnije je snimak distribuiran navodno kada je policajac prodao svoj mobitel te je kupac taj snimak postavio na YouTube. Istraga je pokrenuta kada je brat pretučenog vidio snimak na Internetu.
“Mi smo ozbiljna institucija i unutrašnja kontrola je ovam slučaju izuzetno ozbiljno pristupila. Iako se često misli da policajci ne znaju kompjuter ni uključiti, mi Internet i te kako pratimo. Mislim da nije moguće da se neki snimak kriminala pojavi na Internetu a da policija ne ispita taj slučaj”, tvrdi Zornić.
Kaže da policija “prati”, ne samo inkriminirajuće snimke na Internetu, već i forume na kojima se dogovaraju potencijalni neredi ili se upućuju prijetnje.
“Na svakom potencijalno opasnom javnom okupljanju, bilo ono zvanično najavljeno policiji ili ne, uvijek su prisutni naši ljudi. Šta mislite kako mi znamo za ta okupljanja? Naravno da se to prati, ali ni mi se baš ne hvalimo. Bolje je ovako”, dodaje Zornić.
Kad snimak rezultira ubistvima
Nedavna tragedija u Finskoj, kada je srednjoškolac ubio osmoro svojih vršnjaka u školi, a prije toga događaj najavio na Internetu, tvrde u policiji, poruka je i njima da budu na oprezu.
Snimka na YouTubeu zvala se ”Masakr u srednjoj školi Jokela 11.7.2007”, a postavio ju je korisnik pod imenom Sturmgeist89.
“Spreman sam boriti se i umrijeti za svoj cilj. Ja ću, kao prirodni selektor, eliminirati sve koje smatram neprikladnima, koji sramote ljudsku rasu i sramota su za prirodnu selekciju”, napisao je korisnik Sturmgeist89 koji je snimljen kako pucajući iz pištolja gađa mete.
Iako je finska policija odmah po objavljivanju snimka razgovarala s mladićem, tragedija nije izbjegnuta. Policija nije imala dovoljno osnova za zapljenu oružja ili za privođenje mladića te je on svoje internet prijetnje sproveo u djelo.
“Problem je u ograničenjima policije. Nekad nešto što izgleda kao očigledan kriminal nije dovoljno kao dokaz za krivično djelo. Međutim, uvijek je korisno imati ovakve informacije za pokretanje istrage. Čak i kada nisi tako očigledne prijetnje, mi djelujemo preventivno. Nekada je dovoljno otići kod mladića koji postavlja “žestoke” snimke i sa njim porazgovarati. Ukazati mu da ipak to neko prati da se malo zamisli i izbriše to”, naglašava Zornić.
Svi dokazi se uzimaju u razmatranje
U Tužilaštvu BiH ističu da do sada nisu imali slučajeva da se snimci objevljeni na Internetu koriste u dokaznom postupku, ali da se ovi dokazi izuzetno ozbiljno uzimaju u razmatranje.
“Snimci se mogu koristiti kao dokaz. Potrebno je samo vještačenjem utvrditi da su autentični. Mi smo do sada u dokazivanju krivičnog djela terorizma koristili snimke na kojima optuženi prijeti. Snimaka sa Interneta nije bilo, ali to ne znači da se ne bismo i time koristili ako bi dokazi bili korisni”, objašnjava Boris Grubešić, glasnogovornik Tužilaštva BiH.
Osim snimaka krivičnih djela, Internet, posebno internet forumi ali i društvene mreže, pogodno su tlo za širenje rasne, nacionalne i vjerske netrpeljivosti. Svaki forum odgovara za sadržaje koji se objavljivaju ali često bude i neprimjerenih stvari.
“Gledamo da odstranjujemo sve one koji objavljuju takve sadržaje. Uvijek ima ljudi koji su na forumu samo da ometaju druge i da šire mržnju i zuloupotrebljavaju taj forum. Naši administratori takvim osobama zabranjuju pristup, ali teško je baš sasvim ovakvim pojavama stati ukraj jer se koriste lažne adrese”, ističe Dušan Volaš, vlasnik sajta www.banjlukalive.com.
Napominje da svaki sajt treba da se pozabavi sa ovakvim stvarima, ali i da zloupotreba Interneta kod nas još nije postala velika.
“To su uglavnom verbalna prepucavanja. Ozbiljnih prijetnji ili ozbiljnih poziva na nasilje mi nismo imali. U spurotnom bismo obavijestili policiju”, dodaje Volaš.
Suspenzije zbog učlanjenja u grupu “Ubijmo crnce”
Skoro svaki internet medij uklanja neprimjerene sadržaje sa svog sajta. Tako je YouTube, suočen brojnim kritikama vlasti i medija nakon što je otkriveno da ulične bande u Engleskoj koriste YouTube za postavljanje klipova u kojima njihovi naoružani članovi prijete pripadnicima protivničkih bandi, počeo da uklanja sadržaje koji promovišu nasilje.
Osim policije, neke institucije ili obrazovne ustanove provjeravaju internet aktivnost svojih uposlenika ili studenata.
Tako su prije nekoliko mjeseci u Sarajevu trojici studenata Sarajevske škole za nauku i tehnologiju (SSST) izrečeni ukori i privremene suzpenzije zbog učlanjenja u grupu “Ubijmo crnce” na Facebooku.
“Disciplinski pravilnik SSST-a dozvoljava sankcionisanje u slučajevima nedoličnog ponašanja. SSST pažljivo prati rad svojih studenata u vezi sa njihovim obrazovanjem, u saradnji sa roditeljima. SSST ne želi komentarisati individualne slučajeve kršenja disciplinskog pravilnika, ali načelno možemo reći da poklanjamo izuzetnu pažnju radu naših studenata i profesora”, saopšteno je iz Sarajevske škole za nauku i tehnologiju.
Mladići koji su se učlanili u ovu “fan” grupu za koju se ispostavilo da nije bila rasistička već neukusna šala, tako su platili danak svojoj nepromišljenosti. Nezavisne N.
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ma ovo su gluposti. Pretnje nisu u redu to se slazem ali da se sprdate sa nekim koga ne volite to je ok. Ne cinite mu nikakvo zlo, malo se nasmejete i ostali, on se malo iznervira i ok. Bolje to nego da pretnje i nasilje, kad vec ne moze da se ukloni skroz.Kako je u americi potpuna sloboda izrazavanja dok nekog fizicki ne ugrozite. To je prava stvar a ne vi ovde ugrozavate slobodu govora i zapusavate usta cak i na internetu. Sramota…
Rekao sam vam ja da cete doci na red a vi se zaj……. :)))
Sloboda javne reći, to je demokratija bez obzira na boju kože, vjeroispovest i pripadnost političkoj stranci.
Nije demokratija iznosenje neistina lazi kleveta i uvreda. Za to se krivicno odgovara momak.
Jazavče, pravi si jazavac, pljašljivi Milin poltron.
jazavac, sta ti znas o demokratiji? vozi na snsd portal.