LONDON, Bakterija koja živi potpuno samostalno i preživljava bez kiseonika otkrivena je u rudniku zlata u Južnoj Africi. Desulforudis audaxviator, ili “hrabri putnik”, zavisi od vode, hidrogena i sulfata, od kojih proizvodi energiju, prenosi Bi-Bi-Si.
Pošto za njen opstanak nije potreban kiseonik, ova bakterija mogla bi da ponudi odgovor na pitanje da li život postoji na drugim planetama.
Bakterija u obliku šipke pronađena je na dubini od 2,8 kilometara ispod površine Zemlje, u rudniku Mponeng, nedaleko od Johanesburga, u potpunoj izolaciji i totalnom mraku, na temperaturi od 60 stepeni Celzijusa.
Ovo je prvo otkriće ekosistema koji čini jedna jedina biološka vrsta, navode naučnici.
“Rana Zemlja i ostale planete nisu imale mnogo kiseonika, pa je život kroz evoluciju naučio da koristi kiseonik za proizvodnju energije. Ako ikada otkrijemo život na drugim planetama, vjerovatno će to biti život bez kiseonika, koji za energiju koristi hemikalije, poput sulfata”, izjavio je doktor Dilan Čivijan iz kalifronijske Nacionalne laboratorije u Berkliju.
Latinsko ime bakterije izvedeno je iz rečenice iz romana Žila Verna “Put u središte zemlje”, koja glasi: “Spusti se, hrabri putniče, i stigni u središte Zemlje”.