SARAJEVO, Pomoćnik ministra privrede, energetike i razvoja Republike Srpske (RS) Dragana Kalabić izjavila je danas u Sarajevu da će se pravci razvoja naftnog sektora u BiH i RS bazirati na dostizanju kvaliteta naftnih derivata u skladu sa propisima EU, ali i na istraživanju nalazišta sirove nafte na lokalitetima Posavine i Semberije.
“Nalazišta u Posavini i Semberiji postoje i procjena je da te rezerve iznose 25 godišnjih potreba BiH, ali su na većim dubinama. Do sada nije bilo isplativo istraživanje i eksploatacija, jer je cijena sirove nafte bila oko 30 dolara, ali unazad dvije godine to se promijenilo i cijena nafte dostizala je i više od 140 dolara”, rekala je Kalabićeva.
Ona je tokom sesije “Nafta i gas u regionu” Kran Montana Foruma podsjetila da je sektor naftne industrije u RS privatizovan i da se očekuje pokretanje proizvodnje u Rafineriji nafte Brod.
“Kratkoročno gledano Rafinerija nafte će imati kapacitete 1,3 miliona tona prerade sirove nafte godišnje”, rekla je Kalabićeva.
Ona je naglasila da se očekuje da će za dvije godine, u skladu sa planiranim investicijama u modernizaciju i rekonstrukciju postrojenja naftne privrede, biti u funkciji instalisani kapaciteti koji iznose četiri miliona tona prerade sirove nafte godišnje.
“Potražnja u BiH bila je tokom 2007. godine 1,4 miliona tona nafte i naftnih derivata, od čega je u RS utrošeno 460 000 tona, a ostatak u Federaciji BiH. Oko polovine potrošnje je za potrebe saobraćaja, odnosno goriva za motorna vozila”, naglasila je Kalabićeva.
Govoreći o gasnoj privredi RS, ona je istakla da je potrošnja ovog energenta skromna sa oko 100 miliona metara kubnih godišnje, najviše zbog činjenice da postoji samo jedan gasovod od Zvornika do Sarajeva, koji je izrađen 1975. godine.
“Najveći potrošač gasa u RS je Fabrika glinice `Birač`, ali i ta fabrika iz godine u godinu koristi sve manje gasa”, istakla je ona.
Kalabićeva je napomenula da se, međutim, prema srednjoročnim planovima i studijama koje su izradile međunarodne konsultantske kuće očekuje da će do 2020. godine, RS zbog pokretanja privrednih kapaciteta i proširenja distributivne mreže za domaćinstva, imati potrebe za oko 520 miliona metara kubnih prirodnog gasa.
“Rafinerija nafte u Brodu i Rafinerija ulja u Modriči planiraju potrošnju 300 miliona kubnih metara gasa, jer bi ga koristili kao energent”, dodala je ona.
Prema njenim riječima, kratkoročni prioriteti su izgradnja postojeće gasne mreže, ali postoje i projekti izgradnje novih pravaca gasovoda kroz sjeverni i sjeverozapadni dio RS sa ograncima prema Brodu, Doboju i Banjaluci.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
dobro i pohvalno od komponentne osobe pozdrav dragani