BANJALUKA, Depoziti banaka koje su osigurale depozite klijenata kod Agencije za osiguranje depozita BiH su za prvih osam mjeseci ove godine povećani za oko osam procenata, na 15,6 milijardi maraka.
U Agenciji navode da je štednja građana, kao najvažnija kategorija depozita, kod 24 banke koje su kod njih osigurale depozite, zabilježila još izražajniji rast, od 10,85 posto, odnosno sa 5,2 milijarde KM na 5,8 milijardi KM. Upravni odbor Agencije je stoga na jučerašnjoj sjednici u Sarajevu konstatovao da su depoziti zadržali kontinuitet rasta iz ranijih godina, što, kako ocjenjuju, otklanja sve eventualne razloge za zabrinutost.
U Agenciji su izrazili uvjerenje da će parlament BiH već na sljedećoj sjednici usvojiti predložene izmjene Zakona o osiguranju depozita u bankama koje predviđaju povećanje limita osiguranja sa 7.500 sa 10.000 KM. Ekonomisti ističu da bi predviđeno povećanje iznosa osiguranih depozita kod banaka bio dobar signal za građane koji svakodnevno slušaju loše vijesti o dešavanjima na svjetskom bankarskom tržištu.
“To bi uticalo na zadržavanje povjerenja u domaće banke, s obzirom na to da na građane mogu negativno uticati vijesti o propasti velikih banaka u SAD i Evropi”, kaže Aleksandar Ljuboja, predsjednik Sekcije za bankarstvo u Udruženju ekonomista RS – SWOT.
On smatra da većina građana, ipak, razumije da BiH nije na direktnom udaru svjetske finansijske krize, zbog čega kao veći problem navodi, ipak, skroman nivo štednje zbog kojeg domaće banke novac uglavnom traže na ino-tržištu.
Fuad Kasumović, zamjenik ministra finansija i trezora BiH, takođe, ukazuje da bi trebalo da budu sagledane mjere koje bi doprinijele povećanju povjerenja građana u banke.
“Njemački kancelar Angela Merkel rekla je da će Vlada te države garantovati za sve depozite svojih građana. I mi moramo gledati kako da na sličan način reagujemo”, ističe Kasumović.
Ljuboja napominje da će Udruženje ekonomista RS 15. oktobra u Banjaluci organizovati okrugli sto upravo na temu refleksije svjetske finansijske krize na BiH s prijedlogom mjera za njeno ublažavanje.
Potrebna reakcija Fiskalnog savjeta
Fuad Kasumović je pozvao najviše državne i entitetske zvaničnike da hitno sazovu sjednicu Fiskalnog savjeta BiH na kojoj bi razmotrili preventivne mjere za ublažavanje uticaja globalne finansijske krize na naše tržište. On je izrazio čuđenje što se Fiskalni savjet još nije sastao u uslovima kada građani, kako ukazuje, na svojim džepovima osjećaju posljedice svjetske krize kroz povećanje kamatnih stopa na već uzete kredite.
Fiskalni savjet čine predsjedavajući Savjeta ministara BiH i predsjednici vlada RS i FBiH, te državni i entitetski ministri finansija. Status posmatrača u tom tijelu imaju predstavnici Centralne banke i Brčko distrikta.
“Mene zaista čudi da se oni ne sastaju, jer se kriza iz SAD veoma brzo prelila u Belgiju i Njemačku i spušta se prema nama”, ističe Kasumović.
Kako saznajemo, članovi Fiskalnog savjeta bi se ubrzo mogli sastati, ali ne zbog uticaja globalne krize, već zato što se primiče termin kada vlade razmatraju budžete za sljedeću godinu.Nezavisne novine