BANJALUKA, Zahtjev članova Predsjedništva BiH Harisa Silajdžića i Željka Komšića, te zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiHSulejmana Tihića, za ocjenu ustavnosti više odredaba Zakona o uslovima i načinu izmirenja obaveza po osnovu računa stare devizne štednje emisijom obveznica u RS, negativno je uticala na interes investitora da ulažu na tržište kapitala RS koji su, u iščekivanju odluke Ustavnog suda BiH, bili prilično skeptični.
Međutim, najviša pravna instanca u BiH odbacila je zahtjev trojke kao neosnovan, a pozitivne posljedice takve odluke već su vidljive.
– Na kraju jučerašnjeg trgovanja na Banjalučkoj berzi cijena obveznica stare devizne štednje bila je 78 odsto preostalog duga, dok je prije objavljivanja odluke Ustavnog suda BiH iznosila 73,25 odsto – kaže pomoćnik direktora Banjalučke berze, Darko Lakić.
– Ovo je veliki korak za naše tržište kapitala. Sada je situacija za investitore mnogo jasnija i u narednom periodu obveznice stare devizne štednje postaće još atraktivnije. Može se očekivati da će zainteresovanost investitora i dalje rasti – objašnjava Lakić. Prema njegovim riječima, sasvim sigurno je da je pokretanje spora pred Ustavnim sudom BiH vlasnicima stare devizne štednje koji su u prethodnom periodu prodali svoje obveznice donijelo manje novca. Siladjžić, Tihić i Komšić pokazali su svojim primjerom kako neodgovorno ponašanje političara može imati negativne posljedice po građane, u ovom slučaju stare devizne štediše.
Direktor banjolučke brokerske kuće “Advantis broker”, Branko Kecman, takođe smatra da je odluka Ustavnog suda BiH pozitivna, jer je njom razriješena jedina sporna stvar kada su u pitanju obveznice stare devizne štednje.
Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti RS, Miodrag Jandrić, kaže da su u Komisiji očekivali ovakav ishod spora, te da su i ranije naglašavali da je Vlada RS, kada je u pitanju emisija obveznica stare devizne štednje, sve uradila u skladu s propisima i po Ustavu.
– Skeptičnost u vezi zakonitošću emisije obveznica uticala je na procjenu rizika. Mi, međutim, nismo htjeli da obustavimo promet obveznicama na Banjalučkoj berzi jer smo odluku Vlade RS procijenili ispravnom. U narednom periodu očekujemo povećanje likvidnosti na tržištu obveznica što može doprinijeti razvoju privrede u cjelini – istakao je Jandrić.
Podsjećamo, Ustavni sud BiH u svojoj odluci obrazložio je da su za pitanje isplate stare devizne štednje nadležni i država BiH i entiteti, te da Vlada RS, predviđajući bolje uslove za isplatu stare devizne štednje, nije povrijedila Ustav BiH.Fokus