VAŠINGTON, LONDON – U ovim nesigurnim vremenima jedno je ipak sigurno – veliki dio banaka neće “preživjeti” sljedeću godinu uprkos zelenom svjetlu koje je američki Kongres dao za 700 milijardi dolara vrijedan plan sanacije banaka.
Ovo je početak analize objavljene na CNN-u, koja donosi predviđanja analitičara za “život nakon odluke Kongresa”.
U tekstu dalje piše da se bankarska industrija nije našla na tako ruševnom tlu još od devedesetih godina, kada je više od 800 finansijskih institucija koje su uživale podršku države propalo za samo tri godine.
Procjena kaže da je finansijski krah tada poreske obveznike koštao od 170 do 205 milijardi dolara.
Plan sanacije banaka vrijedan 700 milijardi dolara vjerovatno će, kažu analitičari, spasiti pokoju banku koja bi u suprotnom propala, ali sumnjaju da će to biti dovoljno za izbjegavanje “većeg potresa”.
Analitičar “Stenford fajnenšela” Yeret Seiberg očekuje propast stotinjak banaka širom SAD-a tokom naredne godine.
Ekonomist Yosef Mejson izračunao je da će “čišćenje nereda” Saveznu korporaciju za osiguranje depozita (FDID) koštati od 140 do 200 milijardi dolara.
Međutim, metež koji je nastao na finansijskom tržištu, ma koliko to zvučalo nevjerovatno, ima i svoju dobru stranu – otvara mogućnosti ekspanzije za zdrave banke. Tako su se giganti poput “Morgana”, “Sitigrupe” i “Banke Amerike” već bacili na preuzimanja posrnulih finansijskih institucija u nadi da će postati moćnije nego ikad. S druge strane “manji igrači” hvale se svojim “relativno stabilnim balansom”, mameći tako potencijalne klijente koji se više ne osjećaju sigurnima u drugim bankama.
Prema podacima od 30. juna, 426 finansijskih institucija koje uživaju državnu podršku našlo se u velikim problemima. To je gotovo pet odsto svih banaka i štedno-kreditnih institucija u SAD-u.poslovni.hr.