SARAJEVO, Viši operativni službenik Kancelarije Svjetske banke u BiH Goran Tinjić izjavio je danas da inicijativa Vlade Republike Srpske da pristupi proceduri otkupa duga BiH do 1992. godine predstavlja razumno razmišljanje.
“To je odluka klijenta, zajmoprimca, a riječ je o predratnom dugu. To je odluka koju donosi zajmoprimac o tome na koji način će upravljati dugom. Riječ je o razumnom finansijskom upravljanju dugom i razmišljanju o upravljanju dugom u postojećem trenutku i situaciji koju imamo na tržištu kapitala”, rekao je Tinjić.
On je istakao da je tačno da su troškovi tih obaveznica povoljni u ovom trenutku, ali da to ne znači da bi oni mogli biti i povoljniji.
“U svakoj odluci te vrste ima određenog rizika, ali nadamo se da će ta odluka biti koordinisana sa državnim organima i Ministarstvom finansija i trezora BiH koje ima koordinirajuću ulogu u upravljanju dugom BiH”, dodao je Kinjić.
Ekonomista Međunarodnog monetarnog fonda za BiH Irena Jankulov izjavila je Srni da je pohvalna činjenica da vlasti u BiH misle o upravljanju dugom.
Prema njenim riječima, MMF još očekuje zvanični odgovor vlasti o ovoj inicijativi za otkup duga BiH.
Jankulova je rekla da će entitetski ministri finansija Aleksandar Džombić i Vjekoslav Bevanda i ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić, te predsjedavjući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić 13. oktobra pristustvovati Godišnjoj skupštini MMF-a i Svjetske banke u Vašingtonu gdje će vjerovatno biti riječi i o inicijativi Vlade RS o otkupu duga BiH do 1992. godine.
Premijer RS Milorad Dodik izjavio je u petak da je Vlada RS odlučila da pristupi proceduri otkupa duga BiH do 1992. godine koji iznosi 436.500.000 KM.
“Naša je računica da bi otkupom čitavog duga BiH Vlada RS uštedjela više od 350 miliona KM u narednih 15 godina”, istakao je Dodik, dodajući da to ne zavisi samo od Srpske, već i od predstavnika Federacije BiH, nakon čega bi došlo do međusobnog poravnanja. Srna