BANJALUKA, U okviru projekta “Šumska i planinska zaštićena područja”, vrijednog oko šest miliona dolara, zaštićena prirodna područja u BiH trebalo bi da se osposobe za efikasnije upravljanje i za obezbjeđivanje stabilnih sredstva za svoj rad.
Program će biti realizovan u naredne četiri godine.
Predstavnici Svjetske banke, koja je za ovaj projekat obezbijedila 3,4 miliona dolara, i Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS razgovarali su danas o pripremama za početnu radionicu povodom pokretanja ovog projekta, koja će biti održana od 6. do 8. oktobra na Tjentištu, u nacionalnom parku Sutjeska.
Viši stručni saradnik za zaštitu prirode u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS Ozren Laganin rekao je da se ovaj projekat odnosi na sedam zaštićenih područja, i to na nacionalne parkove Sutjeska i Kozara, prašumske rezervate Lom i Janj u RS, a u Federaciji BiH budući nacionalni park Una /područje Prenj-Čvrsnica-Čabulja/ i područje Igmana i Bjelašnice.
“Cilj projekta je jačanje institucionalnog i tehničkog kapaciteta za održivo upravljanje zaštićenim područjima i prirodnima resursima, te uspostavljanje novih zaštićenih područja na cjelokupnoj zaštićenoj teritoriji BiH”, rekao je Laganin.
On je dodao da bi nakon početne radionice na Tjentištu trebalo da bude i zvaničo potpisan sporazum o realizaciji projekta “Šumska i planinska zaštićena područja” između Svjetske banke, odnosno Globalnog fonda za zaštitu životne sredine kao finansijera i resornih entitetskih ministarstava koja će finansijski podržati projekat sa oko 2,5 miliona dolara, ali i raditi na njegovoj realizaciji.
Šef misije Svjetske banke za ovaj projekat Džesika Mot rekla je da je projekat izuzetno važan, kako za očuvanje endemskih organizama u BiH, tako i za razvoj turizma.
Ona je naglasila da je posebno važno što će entitetske vlade projekat pomoći i finansijski.