TOKIO, Američki “Boing” saopštio je juče da će ponovo procjeniti rokove isporuke najnovijeg putničkog aviona tipa 787 “drimlajner” za japansko tržište kada se okonča štrajk mehaničara, što je povećalo zabrinutost da bi ponovo odložena proizvodnja mogla da produži vrijeme isporuke tih letilica.
Dvije najveće japanske aviokompanije, “Džapen erlajnz” (JAL) i “Ol Nipon ervejz” (ANA) objavile su da očekuju dalje odlaganje prijema avijona 787 zbog štrajka “Boingovih” mašinista, bez obzira što ispopruke već kasne više od 18 mjeseci.
Produženi štrajk 27.000 mehaničara, koji su obustavili rad 6. septembra, ozbiljno je doveo u pitanje ne samo ostvarivanja projekta izrade “drimlajnera” nego je uzdrmao i ukupnu svjetsku vazduhoplovnu industriju koja već grca u gubicima zbog povećanja troškova, nestabilnosti valutnih kurseva i usporavanja globalne privrede, ocjenjuju analitičari.
Potpredsjednik “Boingovog” odjeljenja za izradu komercijalnih aviona Rendi Tinšet izjavio je da uprava kompanije zaista ne zna kada će štrajk biti okončan.
“Čim se štrajk okonča, proizvodnja će biti nastavljenja… i mi zatim krećemo u dalje poslove, isporuke i u sprovođenje ranijeg programa za 787,” kazao je Tinšet novinarima u Tokiju.
“Boing” je dominantan prodavac u Japanu čije aviokompanije uglavnom kupuju njegove letilice, podsjeća Rojters.
Japanski drugi veliki prevoznik ANA takođe je poručila “drimlajnere”, štedljive avione srednje veličine za duže linije i biće prva aviokompanija koja će letiti tim avionom.
Ali, zbog odlaganja proizvodnje ANA sada očekuje da primi njen prvi 787 u avgustu 2009. godine, 15 mjeseci kasnije nego što je to prvobitno predviđeno.
Da bi pokrila nepohodne kapacitete do isporuke letilica 787, ANA će uključiti u flotu devet “Boingovih” aviona 767-300 u poslovnim godinama 2010. i 2011.
JAL, jedan od “Boingovih” najlojalnijih kupaca, prošle sedmice je saopštio da je saglasan sa predlogom da se prva isporuka 787 odloži za 14 mjeseci do oktobra 2009. godine i pristao da se do tada njegovoj floti priključi ukupno 11 “Boingovih” modela 777 i 767, kako bi se popunili neophodni kapaciteti.