VAŠINGTON, Američki predsjednik Džordž Buš izjavio je noćas da je i veoma visok priliv stranog kapitala u njegovu zemlju jedan od razloga krize sa kojom se sada suočava privreda SAD.
Buš je upozorio da bi tekuća ekonomska kriza mogla vrlo brzo da se pretvori u “finansijsku paniku” ukoliko Kongres SAD hitno ne usvoji vladin paket vrijedan 700 milijardi dolara za ukazivanje pomoći posrnulim domaćim bankama i drugim finansijskim organizacijama.
“Više od deset godina ogromne novčane sume inostranih investitora slivale su se u SAD, jer je naša zemlja bezbjedno mjesto za vođenje biznisa”, rekao je Buš i dodao da su tako velika finansijska sredstva, uz veoma niske kamate, omogućila neopravdano veliki kreditnu ekspanziju i to je, kako je naglasio, “dovelo do negativnih posljedica.”
“Laki krediti zajedno sa uvjerenošću (investitora) da će cijene nepokretnosti rasti doveli su do loših rješenja, jer su mnogi kreditori pozajmljivali sredstva čak ni ne provjeravajući platežnu sposobnost klijenata”, ukazao je Buš.
On je za izbijanje najveće finansijske krize u SAD od vremena Velike privredne krize, početkom tridesetih godina prošlog vjeka, optužio dvije najveće domaće hipotekarne kompanije “Fani mej” i “Fredi mek”.
“Fani mej” i “Fredi mek” su, imajući u vidu da je poslovanje obje kompanije dobilo “pokriće” američkog Kongresa i zahvaljujući tome i velika sredstva iz raznih izvora, zasule domaće tržište “sumnjivim investicijama” i to je hipotekarni biznis dovelo u velike teškoće, rekao je Buš.
Dvije prozvane kompanije obuhvataju, prema navodima agencije Blumberg, bezmalo 50 odsto američkog hipotekarnog biznisa, čija se ukupna vrijednost procjenjuje na oko 12 biliona dolara.
Kongres je prošlog mjeseca prihvatio predlog Bušove administracije da ministarstvo finansija SAD preuzme kontrolu nad radom “Fani mej” i “Fredi mek”, jer je objema kompanijama, zbog ogromnih dugova, prijetio bankrot, što bi izazvalo pravi haos na domaćem i svjetskom finansijskom tržištu.
“Kompanije koje su donosile loša rješenja treba da napuste biznis”, rekao je Buš, uz opasku da bi se “u normalnim prilikama držao tog kursa, ali sada je to neprihvatljivo.”
“Tržište (u SAD) sada ne funkcioniše na potreban način i glavnim sektorima američkih finansija zbog toga preti krah”, upozorio je Buš, pozivajući Kongres da “brzo djeluje” kako bi se izbegao finansijski kolaps domaćeg tržišta.
Buš je najavio da se mora, raditi što je moguće bržeg iznalaženja rješenja za tekuću finansijsku krizu, sastati u Bijeloj kući sa predsjedničkim kandidatima iz redova njegove Republikanske stranke i opozicione Demokratske partije, Džonom Mekejnom i Barakom Obaom, kao i liderima Kongresa.
Oba doma američkog Kongresa bi, naime, trebalo da se do kraja ove sedmice izjasne o prijedlogu vlade da se na rok od dve godine otkupe akcije ugroženih domaćih banaka i drugih finansijskih kompanija i tako oživi sada “zaleđeno” kreditno tržište.
“Ja znam da će usvajanje zakona (vladinog finansijskog paketa) biti komplikovano. Ali ukoliko se ta mjera sada ne usvoji Amerikanci će u budućnosti zbog toga platiti mnogo veći račun”, upozorio je Buš.