VAŠINGTON, Privredni rast u Srbiji je u snažnom usponu, inflacija opada, ali se istovremeno bilježi povećanje spoljnog deficita i pogoršanje ukupne finansijske situacije, ističe se objavljenom izveštaju u srijedu noć misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koja je od 17. do 24. septembra boravila u Beogradu, radi sagledavanja opštih ekonomskih kretanja u našoj zemlji.
U izveštaju koji je objavljen na sajtu MMF -a se upozorava da Vlada Srbije mora smanjiti javnu potrošnju, voditi oštriju fiskalnu politiku i do kraja sprovesti sve neophodne ekonomske reforme.
“Impresivan ekonomski rast u Srbiji je neizbalansiran, inflacija je u padu, a rast (privredni) bi u toku ove i naredne godine trebalo da se kreće oko šest do sedam odsto”, navodi se u tom dokumentu.
Potrošnja je, međutim, i dalje pretjerano visoka, izvoz nizak, spoljni – privatni – dug u porastu, dok se deficit bilansa tekućih plaćanja uvećao na 18 odsto vrednosti bruto domaćeg proizvoda (BDP), ukazuje se dalje u izveštaju ekspertske grupe MMF-a, koju je predvodio šef tehničke misije Fonda za Srbiju Albert Jeger.
Privatizacija, restrukturizacija preduzeća, kao i niži troškovi za vođenje biznisa su ključni elementi daljeg ekonomskog napretka Srbije, ocijenjuje MMF, ukazujući da je taj cilj dostižan i kroz unapređenje regionalne saradnje sa zemljama Evropske unije, kao i uz druge oblike regionalnih integracija.
Srbija bi trebalo, takođe, da pospeši razvoj projekata javne infrastrukture, što bi pomoglo usponu trgovine i prilivu investicija, navodi se dalje u preporukama stručnjaka MMF -a.
U izveštaju se posebno ukazuje na obavezu vlade da prilikom pravljenja rebalansa budžeta za ovu godinu povede računa o potrebi smanjivanja fiskalnog deficita koji se pojavio u protekle dvije godine.
Izbalansirana budžetska politika bi trebalo da otvori prostor za veće javne investicije, dok mjere u monetarnoj sferi treba usmjeriti, prije svega, na suzbijanje inflatornih pritisaka, navodi se u izvještaju.
Srbija godišnje troši oko pola milijarde dinara više nego što zarađuje i zbog toga mora da se dodatno zadužuje u inostranstvu, navode eksperti MMF -a, uz napomenu da najveći dio zarada ide u potrošnju, a ne u investicije.
Ekonomisti MMF -a upozoravaju da bi zbog pretjeranog rasta penzija, koje bi u 2009. trebalo da dostignu 70 odsto od prosječne zarade zaposlenih, kao i predviđenog smanjenja poreza i povećanih ulaganja u putnu i mrežu i druge infrastrukturne objekte, budžetski deficit Srbije dogodine mogao da se uveća na oko pet odsto vrijednosti BDP – a.
Sprovođenje odgovarajuće monetarne politike, takođe, mora biti važan element u nastojanju da se obuzdaju rastući inflatorni pritisci, kaže se u izveštaju i istovremeno upozorava da bi neodgovarajuća fiskalna i politika zarada mogle tokom naredne godine da ugroze ostvarenje inflatornih ciljeva kojima teži Narodna banka Srbije (NBS).
NBS mora pažljivo da kreira mjere antiinflatorne politike i zbog tekuće globalne finansijske krize, upozorava se na kraju izveštaja ekspertskog tima MMF o stanju zdravlja srpske privrede.